لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۳

درگذشت خالق «وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود»


جودیت کِر در اتاق کارش در لندن/ دقیقاً ۱۶ سال پیش از مرگش در ۲۳ مه ۲۰۰۳

جودیت کِر، نویسنده و تصویرگر سرشناس آلمانی‌تبار بریتانیایی، در ۹۵ سالگی درگذشت.

بنا به گزارش «گاردین»، جودیت کِر انتشار آثارش را از ۴۰سالگی با کتاب مصور «ببری که برای شام آمد» آغاز کرد؛ کتابی که داستان آن را ابتدا برای فرزندان خودش خلق کرده بود. خانم کِر که تا آخرین لحظات عمر مشغول کار بود، یک هفته قبل از مرگ به روزنامه گاردین گفته بود بزرگ‌ترین ترس زندگی‌اش این است که دیگر نتواند بنویسد.

جودیت کِر تا پایان عمر بیش از ۳۰ کتاب را در مقام نویسنده و تصویرگر منتشر کرد، از جمله داستان‌های گربه‌ای به نام «موگ» که به‌تدریج به مجموعه‌ای‌ ۱۷ جلدی تبدیل شد. آثار او دست‌کم به ۲۰ زبان دیگر ترجمه شده‌ و میلیون‌ها جلد از آن‌ها در بسیاری کشورها به فروش رسیده است. تازه‌ترین اثر این نویسنده نیز «نفرین خرگوش مدرسه‌ای» نام دارد که به‌گفته‌ی‌ انتشارات «هارپر کالینز» در ماه ژوئن ۲۰۱۹ منتشر خواهد شد.

جودیت کر در خانه‌اش در لندن، ۲۰۱۸
جودیت کر در خانه‌اش در لندن، ۲۰۱۸

از افتخارات ادبی و هنری جودیت کِر می‌توان به معرفی او به‌عنوان تصویرگر سال در جوایز کتاب بریتانیا اشاره کرد که یک هفته پیش از مرگ به آن نائل آمد. در سال ۲۰۱۶ نیز بنیاد خیریه بوک‌تراست جایزه یک عمر دستاورد هنری را به او تقدیم کرد. این جایزه به نویسنده یا تصویرگری اهدا می‌شود که مجموعه‌آثارش سهم برجسته و ماندگاری در ادبیات کودکان داشته و به رشد و غنای ادبیات کودکان در انگلستان کمک کرده باشد.

جودیت کر هنگام دریافت نشان شوالیه‌گری، ژانویه ۲۰۱۳
جودیت کر هنگام دریافت نشان شوالیه‌گری، ژانویه ۲۰۱۳

پیش از آن، در سال ۲۰۱۲ نیز یکی از نشان‌های «شوالیه‌گری» بریتانیا به او تعلق گرفته بود به‌خاطر خدمات شایان او به ادبیات کودک و نیز روشنگری در باب هولوکاست برای کودکان و نوجوانان که جودیت کِر در سه‌گانه‌ی شبه‌زندگی‌نامه‌اش به آن پرداخته بود.

خانم کِر در ایران با همین سه‌گانه‌ شناخته می‌شود که با عناوین «وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود»، «بمب، روی خاله مامانی» و «کودکی در دوردست» با ترجمه روح‌انگیز شریفیان به‌ترتیب در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در انتشارات مروارید منتشر شد.

جودیت کر در سال ۱۹۲۳ در برلین آلمان به دنیا آمده بود و پدرش نویسنده‌ای بود مخالف نازی‌های آلمان که هنگام قدرت گرفتن هیتلر از این کشور می‌گریزد و با خانواده‌اش به انگلستان می‌رود. «وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود» رمانی است «گزنده و پرتعلیق» بر اساس داستان واقعی نویسنده و روایتگر سفر جودیت کِر با خانواده‌اش از آلمان نازی و گذشتن از سوئیس و فرانسه تا استقرار در انگلستان؛ کتابی که سال‌های سال در زمره برترین آثار ادبی کودک و نوجوان دنیا قرار داشته است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG