لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۳۵

شمار قربانیان آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا به ۵۹ کشته رسید


در حالی که عملیات جست‌وجو برای یافتن مفقودان دو آتش‌سوزی در کالیفرنیا همچنان ادامه دارد، شمار قربانیان این حریق تا روز پنج‌شنبه، ۲۴ آبان، به ۵۹ کشته رسید.

آتش‌سوزی‌ها از هفته گذشته در دو منطقه موسوم به «کمپ فایر» واقع در شهر پارادایس در شمال کالیفرنیا، و «وولسی فایر» در شرق لس‌آنجلس، آغاز شده است.

آتش‌سوزی در شهر پارادایس و حومه آن «مرگبارترین حریق ایالت» نام گرفته و تازه ترین اجساد کشف‌شده نیز مربوط به هشت قربانی در این شهر است.

به گزارش رویترز، عملیات جست‌وجو با شرکت یک واحد گارد ملی و ۵۰ مأمور دژبانی و همچنین شماری از دیگر گروه‌های امدادی در منطقه ادامه دارد.

آتش‌سوزی در شهر پارادیس و حومه آن، در شمال ایالت کالیفرنیا، از پنج‌شنبه گذشته آغاز شد و تقریبا تمام جمعیت ۲۷ هزار نفری این شهر را وادار به ترک خانه‌هایشان کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز از سرنوشت ۱۳۰ تن از اهالی این شهر، که عمدتا افراد بالای ۶۵ سال هستند، خبری در دست نیست و به گمان نهادهای مسئول، احتمال دارد که آنها به دلیل گسترش بسیار سریع آتش نتوانسته‌اند به موقع از منطقه خارج شوند.

غروب چهارشنبه اعلام شد که وسعت مناطقی که در پارادایس و حومه آن در آتش سوخته به ۱۳۸ هزار هکتار رسیده است.

با این حال به دلیل کاهش باد و افزایش رطوبت هوا، آتش‌نشان‌ها موفق شدند که در دو روز اخیر آتش را در یک‌سوم از این منطقه مهار کنند.

بنابر گزارش‌ها، پناه‌گاه‌های موقت و مراکز اسکان به حدی شلوغ است که برخی از مردم ناچارند در خودروها یا زیر چادر بخوابند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از برخی ساکنان شهر خبر داده است که با توجه به شدت خسارات، بازگشت آنها به پارادایس قطعی نیست.

از سوی دیگر، پس از دستگیری سه نفر به اتهام غارت خانه‌ها و مغازه‌ها در پارادایس، پلیس این شهر گشت‌زنی در منطقه را تشدید کرده است.

پیش‌تر، رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که از ۳۰ مأمور پلیس این شهر، خانه‌های ۱۳ نفرشان در آتش سوخته است.

به گفته نهادهای مسئول، وزش باد آن چنان به گسترش آتش در شهر پارادایس کمک کرد که «بسیاری از ساکنان با دست خالی و پای پیاده مجبور به فرار شدند» و شمار بالای تلفات نیز به همین دلیل بوده است.

با اینکه از وزش باد کاسته شده اما رئیس اداره جنگلبانی کالیفرنیا هشدار داده است که پوشش گیاهی منطقه همچنان در حد خطرناکی خشک است و «شرایط برای وقوع یک آتش‌سوزی فاجعه‌بار دیگر فراهم است».

بیش از ۹ هزار آتش‌نشان و نیروهای کمکی که از ایالت‌های دیگر اعزام شده‌اند، در حال مقابله با دو حریق کالیفرنیا هستند.

جری براون، فرماندار کالیفرنیا، و رایان زنیک، وزیر کشور، روز چهارشنبه از ویرانه های شهر پارادایس و روز پنج‌شنبه از منطقه آتش‌سوزی وولسی فایر بازدید کردند.

علفزار و بیشه‌های خشک منطقه یکی از عوامل اصلی گسترش دامنه حریق‌های اخیر در کالیفرنیا بوده و دانشمندان معتقدند دلیل طولانی شدن ماه‌های خشک در اين منطقه تغییرات اقلیمی کره زمین است.

با این حال وکلای تعدادی از قربانیان، با شکایت به مراجع قضایی، ادعا کرده‌اند که بی‌توجهی به تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات یک نیروگاه برق دلیل وقوع آتش‌سوزی بوده است؛ اما مقام‌های مسئول گفته‌اند تحقیقات درباره علت وقوع آتش‌سوزی ادامه دارد.

با استفاده از رویترز، سی‌بی‌اس و رادیو فردا / ش.ر / ج

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG