لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۶

در آتش‌سوزی اردوگاه پناه‌جویان در یونان یک کودک کشته شد


یک خودروی آتش‌نشانی در کوچه‌های ناهموار و پرازدحام اردوگاه موریا

اردوگاه پناه‌جویان «موریا» در جزیره لسبوس یونان روز دوشنبه، ۲۶ اسفند، دچار آتش‌سوزی شد؛ آتش‌نشانی یونان مرگ یک کودک در این حریق را تایید کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آتش‌نشانی یونان بدون اشاره به هویت این کودک اعلام کرد پیکر بی‌جان او روز دوشنبه پس از فرو نشاندن آتش در اردوگاه موریا یافت شد.

خبرگزاری آلمان، به نقل از مقام‌های محلی، کودک جان‌باخته را دختری شش ساله توصیف کرده است.

رئیس آتش‌نشانی محل نیز به رادیو یونان گفت علت حریق هنوز نامعلوم است، اما برآورد اولیه نشان از غیرعمدی بودن آن دارد.

بنا بر همین گزارش، حریق پس از حدود یک ساعت اطفا شد، اما چندین چادر، دست‌کم دو کلبه و یک کانتینر مسکونی در آتش سوختند.

موریا بزرگ‌ترین اردوگاه پناه‌جویان در یونان است که در جزیره لسبوس واقع شده و جمعیتی چندین برابر ظرفیت را در خود جای داده است. این پناه‌جویان عمدتا از سوریه، ایران و افغانستان آمده‌اند.

این اردوگاه با هدف جا دادن ۲۸۴۰ پناه‌جو برپا شد، اما در حال حاضر بیش از ۱۹ هزار نفر در این اردوگاه و اطراف آن به سر می‌برند.

سازمان پزشکان بدون مرز، که در خارج از اردوگاه اصلی موریا یک درمانگاه برای پناه‌جویان دایر کرده، چند روز پیش با اشاره به شرایط بسیار دشوار در این اردوگاه، از جمله یک شیر آب برای ۱۳۰۰ نفر، نسبت به شیوع کرونا در این اردوگاه هشدار داده بود.

استفان اوبره، مدیر پزشکان بدون مرز در یونان، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز با اشاره به «یک آتش‌سوزی دیگر که موجب ترس و اضطراب ساکنان اردوگاه شد»، گفت: این اردوگاه پنج ماه پیش هم دچار آتش‌سوزی شد و در اردوگاه‌های دیگر هم، مثل «کارا تپه» در دو ماه پیش، حریق‌هایی روی داده است. اینها باید به ما نشان دهد ساکنان این اردوگاه‌های پرازدحام با چه آسیب‌های جسمی و روحی مواجه‌اند.

بر اساس توافقی که اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶ امضا کردند، پناه‌جویانی که رهسپار اروپا و در اولین منزل، یونان، می‌شوند پیش از ورود به سرزمین اصلی یونان در یکی از اردوگاه‌ها ساکن می‌شوند تا مراحل رسیدگی به درخواست پناهندگی آنها صورت گیرد.

این اردوگاه‌ها مجموعا برای شش‌ هزار نفر در نظر گرفته شده بود.

با این حال روند رسیدگی به درخواست برخی پناه‌جویان ساکن آنها بیش از چهار سال است بدون نتیجه مانده و از سوی دیگر ترکیه در یک ماه اخیر این توافق را کنار گذاشته و صدها پناه‌جوی جدید به این اردوگاه‌های بسیار شلوغ رسیده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، در حال حاضر بیش از ۳۷ هزار پناه‌جو در اردوگاه‌های یونان به سر می‌برند و سازمان‌های امدادی بین‌المللی بارها نسبت به شرایط نامناسب زندگی آنها هشدار داده‌اند.

در همین حال با مثبت اعلام شدن آزمایش کرونای یکی از پناه‌جویان در اردوگاه مورایا بر نگرانی‌ها افزوده شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG