لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۳

خبرهای ضد و نقیض از تخصیص هزار میلیارد تومان به سهام‌داران پدیده شاندیز


یکی از تجمعات اعتراضی سهامداران شرکت پدیده شاندیز

پس از آن که نماینده مشهد در مجلس اعلام کرد به دستور حسن روحانی مبلغ یک‌هزار میلیارد تومان برای پرداخت به سهام‌داران شرکت «پدیده شاندیز» تخصیص یافته است، دفتر رئیس جمهور ایران این موضوع را به‌شدت تکذیب کرد، اما چند نماینده مجلس گفته‌اند نامه‌ای با این مفاد وجود دارد.

به نوشته خبرگزاری مهر، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس، وجود نامه رئیس جمهور در این باره را تایید کرده و علی مطهری، دیگر نایب رئیس مجلس نیز گفته است نامه را شخصا دیده است.

با این حال دفتر رئیس جمهور ایران علاوه بر تکذیب اظهارات نماینده مشهد، تصویر دو نامه را نیز منتشر کرده که در آنها اشاره‌ای به تخصیص این مبلغ نشده است.

دو روز پیش نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد در مجلس، خبر داد که برای حل مشکل سهامداران شرکت پدیده شاندیز نامه‌ای به سران قوا نوشته و از آن میان، حسن روحانی در «نامه‌ای محرمانه» در پی‌نوشتی دستور داده است یک‌هزار میلیارد تومان به این موضوع تخصیص داده شود.

پس از انتشار این گفته‌ها، روابط عمومی دفتر رئیس جمهور ایران با صدور اطلاعیه‌ای، به‌شدت اظهارات نصرالله پژمانفر را تکذیب کرد و نوشت: مشخص نیست که او «چه قصد و نیتی را در تکرار این گونه ادعاها دنبال می‌کند».

این دفتر اندکی بعد تصویر دو نامه درباره پدیده شاندیز را منتشر کرد که در آنها اشاره‌ای به تخصیص یک‌هزار میلیارد تومان نشده است.

با این حال علاوه بر نصرالله پژمانفر که بار دیگر به وجود نامه حاوی دستور حسن روحانی اشاره کرده و خواستار پیگیری «تهمت و دروغ» دفتر رئیس جمهور شده، دو نایب رئیس مجلس نیز بر صحت اظهارات او تأکید کرده‌اند.

اطلاعیه دفتر حسن روحانی پس از آن منتشر شد که شماری از منتقدان به‌شدت به دستور احتمالی رئیس جمهور ایران اعتراض کرده و آن را «برداشت ناعادلانه از بودجه» خواندند.

در شماری از اعتراض‌ها به ویژه به موارد قبلی اشاره شده بود که دولت روحانی برای رویارویی با تجمعات اعتراضی ناچار به اختصاص بودجه به طلبکاران مؤسسات مالی و از جمله مؤسسه ثامن‌الحجج شد.

بنابر گزارش‌ها، از شش مؤسسه مالی و اعتباری بزرگ که اعلام ورشکستگی کرده و طلبکاران آنها خواستار دریافت زیان شده‌اند، پنج مؤسسه در استان خراسان ثبت شده‌‌اند.

شرکت پدیده شاندیز نیز یکی از این شرکت‌ها است که تجمعات اعتراضی سهامداران آن در طول دست‌کم سه سال گذشته بارها خبرساز بوده است.

موضوع این پرونده چند بار در شورای عالی امنیت ملی ایران مطرح شده و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، ریاست کمیته پیگیری آن را برعهده دارد.

دو سال پیش اعلام شد که محسن پهلوان، مدیرعامل شرکت «پدیده شاندیز»، بازداشت شده است.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا، فارس، مهر، توئیتر و رادیوفردا/ ج/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG