لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۵

درگذشت کارل گوت، اسطوره موسیقی پاپ چک


یکی از کنسرت‌های کارل گوت در پراگ در ژوئن ۲۰۰۹

کارل گوت، هنرمند و خواننده چکی در ۸۰ سالگی درگذشت. او به عنوان موفق‌ترین خواننده سال‌های اخیر در چکسلواکی سابق و جمهوری چک شناخته می‌شد؛ هنرمندی که برای ۴۱ بار برنده جایزه بهترین خواننده مرد در مراسم جایزه ملی موسیقی چک (Český slavík) شد.

دامنه شهرت او به کشورهای آلمانی زبان هم می‌رسد تا جایی که به او لقب «صدای طلایی پراگ» را دادند. او در آلمان سه بار جایزه دیاپازون طلایی (Goldene Stimmgabel) را در سال‌های ۱۹۸۲، ۱۹۸۴و ۱۹۹۵ دریافت کرد.

در دوران فعالیت حرفه‌ای، گوت بیشتر از ۱۰۰ آلبوم منتشر کرد و در سرتاسر جهان میلیون‌ها نسخه از کارهایش به فروش رفت.

یکی از اجراهای کارل گوت به همراه دخترش شارلوت

کارل گوت در شهر پیلزن به دنیا آمد و از شش سالگی در پراگ زندگی می‌کرد. در دوران جوانی علاقه به تحصیل در رشته هنر را داشت اما در امتحان ورودی دانشگاه پذیرفته نشد و شروع به تحصیل در رشته برق کرد.

او مدتی هم به عنوان برقکار فعالیت می‌کرد اما همزمان با آشنایی‌اش با موسیقی در شهر پراگ شروع به آموختن و تجربه در زمینه موسیقی کرد. در دهه ۶۰ میلادی با تحصیل در کنسرواتوار پراگ آواز خواندن را به صورت حرفه‌ای دنبال کرد.

کارل گوت جدا از موسیقی، به نقاشی هم علاقه داشت و موفق به برگزاری چند نمایشگاه نقاشی هم شده بود.

گوت قبلاً در سال ۲۰۱۵ دچار بیماری سرطان شده بود و در سال ۲۰۱۶ خبر از درمان او داده بودند، اما سپتامبر گذشته در بیمارستان دانشگاه پراگ برای درمان سرطان خون دوباره بستری شد و بعد از سه هفته در کنار خانواده‌اش از دنیا رفت.

XS
SM
MD
LG