لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۵۵

«يک سکانس و يا پلان باور پذيرنماز»


رياست صدا و سيما در سال ۱۳۸۳ خورشيدی برعهده عزت‌الله ضرغامی گذاشته شد و قبل از آن علی لاريجانی رياست آن را بر عهده داشت

عزت الله ضرغامی، رييس صدا و سيمای ايران از برنامه ‌سازان تلويزيون خواست تا در هر مجموعه نمايشی «يک سکانس و يا پلان باور پذيرنماز» بگنجانند.


آقای ضرغامی که در ششمين جشنواره نماز و در حضور مسئولان ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سيما سخن می گفت، اذعان کرد که « توقع من از برنامه‌سازان اين است که هيچ مجموعه نمايشی نبايد توليد شود مگر اينکه يک سکانس و يا پلان باور پذيرنماز به آن اختصاص داده شده باشد.»


به گزارش خبرگزاری فارس، اوهمچنين در زمينه نوع اعمال نظر مميزی سازمان مطبوعش و نظارت بر محصولات نمايشی اين سازمان گفت که همواره علاقه ‌مند بوده‌ تا موضوعاتی را در«بسته‌های محتوايی» وارد بسياری از توليدات نمايشی راديو و تلويزيون کند و تلاش‌هايی هم در اين زمينه شروع شده است.


با اشاره به صحنه هايی از سريال «زيرتيغ» کارمحمد رضا هنرمند به عنوان نمونه، آقای ضرغامی گفت که در اين مجموعه حالت جنگ بين حق وباطل شخصيت اصلی داستان با گرفتن يک وضوی خوب و نماز با معرفت نشان داده می شود.


ازطرف ديگر رئيس سازمان صدا وسيمای جمهوری اسلامی خواستار آن شد تا شخصيت‌های منفی و پررنگ يک داستان نمايشی در حال نماز خواندن نشان داده نشوند.


انتقاد های داخلی از صدا و سيما در دوران مدیریت آقای ضرغامی


به طور سنتی، هر اثری که جهت ارايه، ضبط و پخش در صدا و سيمای جمهوری اسلامی ثبت می شود بارها و بارها بايد از مميزی های متفاوت عبور کند و اصلاحيه هايی نيز همواره دريافت می دارد.


صدا وسيمای جمهوری اسلامی ايران که همواره از آن به عنوان «رسانه ملی» ياد می شود و هر ساله بودجه مشخصی از بودجه ساليانه دولت به آن تعلق می گيرد، از زمان رياست آقای ضرغامی سعی داشته تا مدت زمان آگهی های بازرگانی را کاهش دهد اما تا کنون موفق به اين کار نشده است.


با اشاره به صحنه هايی از سريال «زيرتيغ» کارمحمد رضا هنرمند به عنوان نمونه، آقای ضرغامی گفت که در اين مجموعه حالت جنگ بين حق وباطل شخصيت اصلی داستان با گرفتن يک وضوی خوب و نماز با معرفت نشان داده می شود.

در زمان رياست آقای ضرغامی، مدت زمان آگهی های بازرگانی در تلويزيون و راديو و به هنگام پخش برنامه های پر مخاطب، به ۷ الی ۱۱ دقيقه رسيد که پس از انتقادات بی شمار از سوی مردم و کارشناسان کاهش يافت.


اين در حالی است که پس از گذشت يک ماه، مدت زمان آگهی های بازرگانی باز هم رو به افزايش گذاشت.


راديو و تلويزيون ايران فقط در سالی که گذشت، حدود ۱۰ تن از بهترين برنامه سازان خود را به علت نوع برخورد مميزی با برنامه هايشان از دست داد و در کنار آن تلاش کرد تا جمعی از هنرمندان مطرح سينما و تئاتر را به سمت فعاليت در اين رسانه بکشاند.


پخش گزينشی تيزرهای فيلم های سينمايی بر اکران از جمله انتقادها و اعتراضاتی است که متوجه اين سازمان است.


هر از چند گاهی در پی عدم پخش يک تيزر سينمايی، به دلايلی که لزوما برای اذهان عمومی توضيح داده نمی شود، تهيه کننده و عوامل سازنده فيلم مورد نظر را به واکنش وا می دارد.


يکی از نمونه های اخير اين گونه برخورد ها عدم پخش تيزر فيلم «تقاطع» بود که با انتقادهای شديدی مواجه شد.
.
صدا و سيما ی ايران اخير بارها به علت عدم برنامه ريزی صحيح تماشاچيان خود را از مشاهده کامل يک مسابقه فوتبال بی بهره گذاشته است.


با اين که تمامی بازی های جام جهانی فوتبال توسط اين سازمان خريداری شده بود، شبکه جهانی جام جم پس از پخش کامل نخستين بازی ايران در جام جهانی، بازی دوم ايران را به دليل عدم خريد حق پخش توسط مشترکان، از دقيقه ۲۰ قطع و از بينندگان خود عذرخواهی کرد.

با اين که تمامی بازی های جام جهانی فوتبال توسط اين سازمان خريداری شده بود، شبکه جهانی جام جم پس از پخش کامل نخستين بازی ايران در جام جهانی، بازی دوم ايران را به دليل عدم خريد حق پخش توسط مشترکان، از دقيقه ۲۰ قطع و از بينندگان خود عذرخواهی کرد.

نمونه ديگر اين گونه برخورد با تماشاچيان در بازی ها ی آسيايی دوحه در قطر رخ داد که شبکه جام جم يکی از مهم ترين بازی های تيم فوتبال اميد ايران با تيم ميزبان در مرحله يک چهارم نهايی را فقط برای يک نيمه پخش کرد.


صدا وسيمای جمهوری اسلامی


صدا و سيمای جمهوری اسلامی که به اختصار IRIB ناميده می‌شود سازمانی است که متولی ساخت، تهيه و پخش برنامه‌های راديويی و تلويزيونی در جمهوری اسلامی است و براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی اين سازمان بايستی مطلقا به صورت دولتی اداره گردد.


پيش از انقلاب سازمان راديو و تلويزيون ملی ايران به تهيه و پخش برنامه‌های راديويی و تلويزيونی می‌پرداخت.


رياست صدا و سيما در سال ۱۳۸۳ خورشيدی برعهده عزت‌الله ضرغامی گذاشته شد و قبل از آن علی لاريجانی رياست آن را بر عهده داشت که اعتراضات زيادی در مورد عملکرد او از طرف گروههای چپ معروف به «اصلاح طلبان» به وجود آمد.


علی لاريجانی توسط محمود احمدی نژاد به عنوان دبير شورای امنيت ملی مشغول به فعاليت می باشد.


قبل از وی نيز محمد هاشمی برادر اکبر هاشمی رییس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی، رياست اين سازمان که بی شک از ارکان اصلی نظام جمهوری اسلامی است را بر عهده داشت. وی از طرف گروههای راست متهم به دادن آزادی بيش از حد شده بود.


مسئول اين سازمان مستقيما توسط رهبر جمهوری اسلامی و برای دو دوره ۵ ساله انتخاب می‌شود.


صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران دارای ۷ کانال سراسری و بيش از ۲۵ کانال استانی است. شبکه‌های جام جم ۱ و ۲ و ۳ نيز که همگی زير مجموعه اين سازمان هستند برای اروپا، آمريکا و آسيا برنامه پخش می‌کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG