لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۰

کمک سپاه مهدی به حفاظت از آرامگاه امام شیعه


آمریکا بر این باور است که با کمک سپاه مهدی می تواند از حوادثی نظیر انفجار حرم های امامان مورد احترام شیعه جلوگیری کند.آمریکا برای محافظت از حرم امام موسی کاظم، یکی از مهم ترین زیارتگاه های شیعیان در بغداد که همواره از اهداف عمده شورشیان درعراق به حساب می آید، از«سپاه مهدی» کمک می گیرد.


ارتش آمریکا پیش از این از «سپاه مهدی» به رهبری مقتدی صدر روحانی تندرو به عنوان مانعی در راه ایجاد امنیت در عراق نام برده بود.


از سوی دیگر ، مقتدی صدر، روحانی جوان و تندرو عراقی پیش از این با انتشار بیانیه ا ی به شدت از سیاست های آمریکا و استراتژی نظامی این کشور در عراق انتقاد کرد ه و از همه هواداران و طرفداران خود خواسته بود تا «به آمریکا نه بگویند» و مخالفت خود را با طرح امنیتی بغداد نشان دهند.


آمریکا می گوید سپاه مهدی سلاح و دیگر تجهیزات نظامی خود را از ایران دریافت می کند.


آمریکا بر آن است که با کمک سپاه مهدی می توان از حوادثی نظیر انفجار سال گذشته در آرامگاه امامان شیعه جلوگیری کرد

سپاه مهدی، با موافقت آمریکا، در اطراف آرامگاه، به طور شبانه روزی ایستگاه های بازرسی ایجاد کرده است.


آمریکا بر آن است که با کمک سپاه مهدی می توان از حوادثی نظیر انفجار آرامگاه امامان شیعه در سال گذشته، جلوگیری کرد.


در روز چهارشنبه، ۲۲ فوريه ۲۰۰۶ ، مردان مسلح به نگهبانان آرامگاه امام عسکری سامره، واقع در حدود ۹۰ کيلومتری شمال بغداد، حمله کردند و با ورود به اين مکان و قرار دادن وسايل انفجاری در نقاط مختلف آن، باعث بروز يک رشته انفجار شدند که به ويران شدن بخشی از آرامگاه انجاميد و به گنبد طلای آن آسيب جدی رساند.


فرماندهان آمریکایی در عراق می گویند که بدون کمک سپاه مهدی امکان حفظ امنیت از اماکن مقدس شیعه و محله های اطراف آن دشوار خواهد بود.


استیو میسکا فرمانده نیروهای آمریکایی در شمال غرب بغداد به خبرنگاران گفت که اعضای سپاه مهدی از طیف های متفاوتی هستند و آمریکا اگر بخواهد به همه آنها به چشم دشمن نگاه کند ، دچار مشکل خواهد شد.


نقشه های امنیتی میسکا برای حفاظت از اماکن مقدس شیعه در عراق با قانونی که هفته پیش در مجلس عراق به تصویب رسید، با چالش رو به رو شده است.


به موجب این قانون که توسط نمایندگان مقتدا صدر در پارلمان عراق مطرح شد، نیروهای آمریکایی، تنها تا محدوده خاصی اجازه نزدیک شدن به مکان های مقدس شیعه دارند.


این اقدام که از حمایت شدید نمایندگان مقتدا صدر برخوردار بود جنبه نمادین داشت و یک روز پس از برخورد نظامی بین نیروهای آمریکایی و سپاه مهدی در پارلمان عراق به تصویب رسید. بر اساس این تدابیر، نیروهای آمریکایی نباید کمتر از یک کیلومتر، به آرامگاه امان شیعه نزدیک شوند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG