لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۲۸

پارک تفریحی و موزه «مقاومت» حزب‌الله لبنان


موزه «مقاومت» حزب‌الله لبنان در ملیتا
منطقه ملیتا، واقع در جنوب لبنان که از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۵ پایگاه مقاومت این گروه بوده است، اکنون به صورت «پارک تفریحی» در آمده است که تاریخ پیدایش حزب‌الله لبنان و مبارزات حزب‌الله لبنان با اسرائیل را به نمایش می‌گذارد.
فضای خارج از موزه یک محوطه گود را تشکیل می‌دهد که در آن لاشه‌های تانک‌ها و ادوات جنگی اسرائیلی‌ها به نمایش در آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پارک تفریحی که در ماه مه میلادی افتتاح شده است مملو از آثاری با درون‌مایه‌های «مقاومت» و «شهادت» است و به گفته یکی از مراجعین تا کنون نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر بازدید‌کننده داشته است.

تور ملیتا با نمایش یک فیلم هفت دقیقه‌ای از تاریخ حزب‌الله آغاز می‌شود و پس از آن وارد موزه می‌شود.

در این موزه غنیمت‌های جنگی از جمله تسلیحات و لوازمی متعلق به نظامیان اسرائیل در معرض دید عموم قرار گرفته و دیوار‌های موزه مملو از عکس‌هایی از ماشین‌آلات نظامی اسرائیلی با توضیح کامل در مورد نحوه کارکرد آن‌ها و عکس‌های ماهواره‌ای و نقشه‌هایی از اسرائیل است که هدف‌های احتمالی حمله حزب‌الله، از جمله تأسیسات اتمی دیمونا در صحرای نقب اسرائیل، بر روی آن مشخص شده‌اند.

فضای خارج از موزه یک محوطه گود را تشکیل می‌دهد که در آن لاشه‌های تانک‌ها و سایر ادوات جنگی اسرائیلی‌ها و تفنگ‌های آن‌ها که در دیوار‌های بتونی کارگذاشته‌ شده‌اند، به نمایش در آمده‌اند و کلماتی مانند «مغاک» و «باتلاق» به خط عبری بر روی سنگ‌های مرکز این محوطه حک شده‌اند تا به گفته‌ اهالی توسط «هواپیماهای جاسوسی اسرائیل» و ماهواره‌های اسرائیلی قابل رؤیت باشند.
لاشه یک توپ اسرائیلی
بخشی از این پارک تفریحی، به مسیری منتهی می‌شود که در آن موشک‌های پنهان‌شده در میان جنگل و مدل‌هایی از جنگجویان حزب‌الله به نمایش درآمده‌اند که این مسیر در انتها به یک تونل بزرگ می‌رسد که دارای آشپزخانه، نمازخانه، اتاق‌های عملیات و سالنی با گنجایش سی نفر می‌رسد.

یکی از بازدیدکنندگان این پارک به خبرنگار رویترز گفته است که ساخت این پارک که دارای سی هزار متر زیر بناست، تا کنون حدود ۴ میلیون دلار هزینه در بر داشته است و قرار بر این است که تجهیزات دیگری نظیر هتل پنج‌ستاره، استخر و استراحت‌گاه نیز به این منطقه اضافه شود.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG