لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۲

«لغو روادید میان ایران و گرجستان در آینده نزدیک»


منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران
وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه، از لغو روادید دوطرفه میان ایران و گرجستان در آینده نزدیک خبر داد و افزود که انتظار می‌رود مقام‌های آذربایجان نیز در جهت لغو روادید برای شهروندان ایرانی برآیند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، منوچهر متکی، روز یکشنبه، ۲۵ مهرماه با اعلام اینکه لغو روادید و تسهیل رفت و آمد به کشورها در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، اظهار کرد که در آینده نزدیک روادید با گرجستان به صورت دو طرفه لغو می‌شود.

وزیر خارجه ایران، همچنین افزود با توجه به اینکه لغو روادید یکطرفه از سوی جمهوری اسلامی برای شهروندان آذربایجان اعمال شده است، انتظار می‌رود که مقام‌های آذری نیز به تدریج در جهت لغو روادید برای ایرانیان برآیند.

ایران در بهمن‌ماه سال گذشته با لغو روادید برای ورود اتباع آذربایجان به ایران موافقت کرد و این در حالی است که از آن زمان تا کنون جمهوری آذربایجان از اقدامی متقابل خودداری می‌ورزد.

جمهوری اسلامی در چند سال اخیر در صدد لغو روادید دوطرفه میان ایران و برخی کشورها بوده است که این اقدام در مواردی با موفقیت همراه بوده و در برخی موارد نیز ایران همچنان در انتظار پاسخ طرف مقابل است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در اسفندماه سال گذشته در سفری به دمشق، توافقنامه لغو روادید میان ایران و سوریه را با بشار اسد به امضا رساند.

حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در اردیبهشت‌ماه در دیدار با هیئتی کویتی در تهران، اعلام کرد که در صورت توافق کویت، جمهوری اسلامی آمادگی لغو روادید با این کشور را دارد.

در اردیبهشت ماه سال جاری نیز منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران و همتای کنگویی خود، تفاهمنامه لغو روادید برای گذرنامه‌های سیاسی را میان دو کشور به امضا رساندند.

علاوه بر این، در مردادماه سال ۸۹ ایران و کامبوج بر سر لغو روادید سیاسی دو طرفه توافق کردند.

همچنین مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی نیز در تاریخ ۱۴ مهرماه خواستار لغو روادید بین دو کشور ایران و بلاروس شد.

از جمله کشورهایی که در حال حاضر ایرانیان می‌توانند بدون اخذ روادید و در بیشتر موارد با اخذ روادید در کشور مقصد به آن سفر کنند می‌توان به جیبوتی، ماداگاسکار، توگو، موزامبیک و اوگاندا در آفریقا، بولیوی، گویان، نیکاراگوئه و ونزوئلا در قاره آمریکا، مالزی، عراق، تیمور شرقی، سریلانکا، عمان و لائوس در آسیا و ارمنستان، ترکیه، کوزوو در اروپا اشاره کرد.

ایرانیان در حال حاضر می‌توانند بدون اخذ روادید و یا با اخذ روادید در کشور مقصد به بیش از سی کشور جهان سفر کنند که گاه عدم نیاز به روادید به دلیل عقد تفاهم‌نامه میان ایران و کشور مقصد و گاه نیز به این دلیل است که به طور کلی روادید سفر به این کشورها برای اتباع دیگر کشورها در فرودگاه مقصد صادر می‌شود.
XS
SM
MD
LG