لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۵

«اگر به چیزی اعتقاد دارید، اگر یک پیام دارید، می‌توانید آن را در محفظه تاریخ ثبت کنید؛ یک داستان که می‌توانید آن را به ثبت تاریخ برسانید...»

این پیامی است که در ویدئوی تبلیغاتی گروه «یک روز بر روی زمین» که به منظور فراخوان جمعی برای شرکت در رویداد فیلمبرداری دهم اکتبر، ۱۸ مهرماه تهیه شده است،‌به گوش می‌رسد.

گروه «یک روز بر روی زمین» که از سال ۲۰۰۸ کار خود را آغاز کرده است، روز ۱۰ اکتبر سال جاری میلادی، ۱۰.۱۰.۲۰۱۰، را به عنوان روز مستند کردن داستان های جهان در قالب فیلم اختصاص داده است.

فیلم تبلیغاتی «یک روز بر روی زمین»:


این گروه از مردم تمامی جهان خواسته است تا در طول بیست و چهار ساعت دهم اکتبر، یک داستان، واقعه یا هر آنچه را که به نظرشان حائز اهمیت است، در قالب فیلم در وبسایت این گروه آپلود کرده و به ثبت تاریخ برسانند.

گروه «یک روز بر روی زمین» با الهام از «فستیوال جهانی موسیقی مقدس» که در سال ۲۰۰۸ برگزار شد، پا به عرصه وجود گذاشت. «فستیوال جهانی موسیقی مقدس» در سال ۲۰۰۸ تصمیم گرفت تا با کمک تمامی نوازندگان داوطلب در سراسر جهان به خلق موسیقی بپردازد؛ عملی که در ابتدا بسیار غیرماهرانه و نامناسب به نظر می‌رسید. این در حالی است که به نوشته وب‌سایت «یک روز بر روز زمین»، این موسیقی ناهماهنگ پس از گذشت چند دقیقه به حالتی هماهنگ و منسجم درآمد و اولین موسیقی ادغامی به این شکل، تولید شد.

پیش‌پرده‌ای از «فستیوال جهانی موسیقی مقدس»، ۲۰۰۸:


پس از آن مؤسسان «یک روز بر روی زمین» تصمیم گرفتند تا همین ایده را در قالب ارتباطی دیگری به کار بگیرند؛ سینما.

در طول این دو سال، «یک روز بر روی زمین» و با کمک فیلم‌سازان جهانی توانستند دست به تبلیغ زده و این واقعه را به دیگران معرفی کردند.

این گروه که مورد حمایت گروه‌ها و سازمان‌های بسیاری نظیر، برنامه توسعه ملل متحد (UNDP)، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، صداهای جهانی (Global Voices) و صندوق جهانی حیات وحش (WWF) است، در آوریل ۲۰۱۰، وارد حوزه شبکه اجتماعی شد تا بتواند از طریق وبسایت این گروه، واقعه ۱۰ اکتبر ۲۰۱۰ را به تصویر بکشد.

این شبکه در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار عضو از اقصی نقاط جهان دارد و این در حالی است که تا کنون تنها یک نفر از ایران به عضویت این گروه در آمده است.

این فرد که با نام میترا بهنام مجتهدی عضو گروه «یک روز بر روی زمین» شده است، خود را تحلیل‌گر ارتباطات برنامه توسعه سازمان ملل متحد معرفی کرده و می‌گوید که قرار است از تهران به ارومیه سفر کند و تصاویری را از دریاچه ارومیه که «با تلاش سازمان‌های محلی، سازمان توسعه ملل متحد و کارشناسان محلی احیا شده است»، به ثبت برساند.

XS
SM
MD
LG