لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۴۸

انتقاد شدید آیت‌الله امینی از دولت به دلیل بیکاری «گسترده» در ایران


تنها چند روز پس از آن که آیت‌الله مکارم شیرازی آمارهای ارائه شده از سوی دولت در باره نرخ تورم را غیرواقعی خوانده بود، آیت‌الله ابراهیم امینی، امام جمعه قم نیز با زیر سئوال بردن آمار مربوط به نرخ بیکاری، از «بیکاری گسترده» جوانان ایرانی سخن گفته و دولت را به ناکامی در حل این مشکل متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، آیت‌الله امینی، امام‌ جمعه قم، از افزایش نرخ بیکاری در کشور به شدت انتقاد کرده است.

وی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم با زیرسوال بردن آمارهای رسمی در باره میزان بیکاری گفته است: «آماری از بیکاری دارم که بهتر است به آن ها اشاره نکنم، چرا که ممکن است اسباب نگرانی مردم را به وجود آورد».

وی همچنین با بیان این که مقام‌های دولت جمهوری اسلامی در حل مشکل بیکاری ناکام بوده‌اند، افزوده است: «بیکاران بسیاری به سراغ من می‌آیند تا من به مسئولین توصیه کنم که برای آنها کار پیدا کنند، اما مسئولین مشکل دارند و حرف من هم در آنها تأثیری ندارد».

این سخنان چند روز پس از آن بیان شده است که آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در خطبه‌های نماز عید فطر آمارهای رسمی در مورد نرخ تورم در کشور را غیر واقعی خوانده بود.

وی در این باره گفته بود: «دائما آمارهای مربوط به کاهش تورم ارائه می‌شود اما این برخلاف چیزی است که مردم با چشم خود می‌بینند».

آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین افزوده بود: «وقتی آمارها با واقعیات تطابق نداشته باشند، مردم به واقعیت بدبین نمی‌شوند بلکه اعتماد خود را به آمارهای دولتی از دست می‌دهند.»

در این میان محمد رضا تابش، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به روند رو به افزایش نرخ بيكاری کشور گفته است: «افزایش بیکاری در جامعه کاملا مشهود است و همین مسئله دغدغه‌ها و نگرانی زیادی را به وجود می‌آورد».

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان این که افزايش بيكاری تا ۲۰ درصد را دور از ذهن نمی‌بیند، به انتقاد از روش تهیه آمار بیکاری در دولت کنونی جمهوری اسلامی پرداخته و افزوده است: «با تغيیر تعريف كار نمی‌توان گفت بيكاری كاهش يافته است، در گذشته چنانچه فردی دو روز در هفته كار می‌كرد شاغل محسوب می‌شد اما در حال حاضر چنانچه فردی دو ساعت در هفته كار كند شاغل محسوب می‌شود در حالی كه واقعيت امر اين نيست».

این در حالی است که بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران که بر مبنای تعریف بالا تهیه شده است، میزان نرخ بیکاری در کشور در فصل بهار ۱۴.۶ درصد اعلام شده است.

هر چند براساس گفته‌های برخی کارشناسان و سیاستمداران، نرخ بیکاری به مراتب بالاتر از این میزان است، با این حال مقام‌های دولت محمود احمدی‌نژاد و به ویژه وزیر کار حتی از پذیرش همین آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در باره میزان بیکاری نیز خودداری کرده‌اند.

در این میان آیت‌الله ابراهیم امینی نیز در خطبه‌های نماز جمعه قم به انتقاد از شیوه تهیه آمار شمار بیکاران در کشور پرداخته و گفته است: «گروهی از بیکاران افرادی هستند که در ادارات یا مؤسسات یا کارخانه‌ای مشغول به کار بودند، اما به دلیل این که آن مجموعه‌ها، نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند و یا تعطیل شده‌اند، به صورت اجباری بازخرید شدند، آمار این بیکاران در جامعه ما بسیار زیاد است، اما متأسفانه مسئولین این ها را جزء بیکاران به حساب نمی‌آورند».

وی همچنین از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به عنوان گروه دیگری از بیکاران یاد کرده و «بیکاری گسترده» در میان جوانان را یکی از موانع ازدواج دانسته و گفته است: «امروزه در کشور ما جوانانی که به سن ازدواج می‌رسند و میل به ازدواج پیدا می‌کنند، باید بتوانند هزینه زندگی خود و یک خانواده را تأمین کنند، که این مهم با بیکاری کاری بسیار دشوار است».

وی همچنین افزوده است: «مشکل بیکاری یکی از مشکلات اساسی جوانان است و متأسفانه اکثر جوانان ایران با مشکل بیکاری مواجه‌اند».

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG