لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۲۹

نیجریه: مقصد هروئین ارسالی از ایران اروپا بوده است


آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه اعلام کرده است، مقصد نهایى محموله کشف شده هروئینى که از ایران به این کشور ارسال شده بود، اروپا بوده و نیجریه قصد دارد، عاملان ارسال این محموله را تحت پیگرد قانونى قرار دهد.

به گزارش خبرگزارى فرانسه، احمدو گیاد، رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه، روز شنبه اعلام کرد، مقصد نهایى یک محموله کشف شده در بندر لاگوس، که وزن آن بیش از ۱۳۰ کیلوگرم بود، کشورهاى اروپایى بوده است.

آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه روز جمعه اعلام کرده بود، یک محموله بزرگ هروئین «با کیفیت و خلوص بالا» را که در یک کانتینر حاوى قطعات صنعتى ارسال از ایران جاسازى شده بود، کشف و ضبط کرده است.

احمدو گیاد، رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه، در باره مقصد نهایى این محموله گفته است: «اطلاعاتى که در اختیار این آژانس قرار دارد، نشان مى‌دهد، که این محموله براى اروپا در نظر گرفته شده بود.»

وى همچنین با بیان این که ارزش این محموله کشف شده هروئین ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار بالغ مى‌شود، از انجام تحقیقات بیشتر در این باره خبر داده و کشف این محموله را به منزله هشدارى به کارتل‌هاى قاچاق مواد مخدر دانسته است.

رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه همچنین از تحت تعقیب قرار گرفتن عاملان ارسال این محموله مواد مخدر به نیجریه خبر داده است.

بر اساس گزارش‌هاى منتشر شده در این باره، آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه با کمک سرویس‌هاى اطلاعاتى کشورهاى دیگر از ماه‌ها پیش از ارسال این محموله از ایران مطلع شده و شبکه و افراد مرتبط با آن را تحت نظر قرار داده بود.

میچل اوفویه‌جو، سخنگوى آژانس مبارزه با مواد مخدر نیجریه روز جمعه اعلام کرده بود، سه نفر در ارتباط با کشف این محموله بازداشت شده‌اند. وى هیچ اشاره‌اى به هویت و ملیت افراد بازداشت شده نکرده است.

خبر کشف محموله ارسال شده هروئین از ایران تنها چند روز پس از آن منتشر شده است که دولت نیجربه از کشف محموله‌اى از سلاح و مهمات ارسالى از ایران خبر داده بود.

مقام‌هاى نیجریه روز ۲۶ اکتبر اعلام کرده بودند، یک محموله جنگ‌افزار از جمله گلوله‌هاى خمپاره، موشک‌انداز و نارنجک دستى را که توسط جمهورى اسلامى در پوشش مصالح ساختمانى به این کشور ارسال شده بود، در بندر لاگوس کشف و ضبط کرده‌اند.

با وجود تلاش‌هاى جمهورى اسلامى براى جلوگیرى از بالاگرفتن تنش در این باره و سفر منوچهر متکى، وزیر امور خارجه ایران به نیجریه، دولت این کشور این موضوع را به شوراى امنیت سازمان ملل متحد گزارش کرده است.

بر اساس چهارمین قطعنامه تحریمى شوراى امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهورى اسلامى، «خرید، فروش یا ارسال مستقیم یا غیر مستقیم هر گونه سلاح یا تجهیزات مربوطه» از خاک ایران و یا از طریق ایرانیان، ممنوع است.
XS
SM
MD
LG