لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۵

«بی‌اطلاعی دولت آلمان از ارسال تجهیزات کنترل تلفن همراه به ایران»


تجهیزاتی که نوکیا و زیمنس در اختیار ایران قرار داده اند به دتسگاه های دولتی این کشور این امکان را می دهد که پیام های رد و بدل شده از طریق تلفن همراه را در سطح گسترده ای کنترل کنند.
خبرگزاری آلمان روز شنبه به نقل از مجله خبری اشپیگل گزارش داد، یک سازمان دولتی در آلمان که مسئول نظارت بر صادرات اسلحه در این کشور است، اصولاً در جریان ارسال تجهیزات کنترل مکالمات تلفنی به ایران قرار نگرفته است.

هفته گذشته روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اعلام کرد، شرکت آلمانی- فنلاندی «نوکیا زیمنس نتورکز» تجهیزات پیچیده‌ای را به ایران فروخته است که به دستگاه های دولتی این کشور این امکان را می‌دهد که تمام مکالمات تلفن همراه و نیز اینترنت را کنترل کنند.

بر اساس اعلام این شرکت این تجهیزات در چارچوب یک قرارداد بلند مدت همکاری برای احداث شبکه تلفن همراه به ایران فروخته شده است.

در گزارش خبرگزاری آلمان آمده است، با استفاده از این تجهیزات علاوه بر کنترل مکالمات تلفنی می‌توان پیام‌های کوتاه و نیز ویدئو کلیپ‌ها ارسالی از طریق تلفن همراه را نیز کنترل کرد.

شرکت نوکیا زیمنس نتورکز می‌گوید، پیش از تصمیم برای فروش این تجهیزات به ایران بررسی‌های لازم را در باره قانونی بودن صادرات آن انجام داده و به این نتیجه رسیده است که برای صادرات این تجهیزات به ایران نیازی به کسب مجوز از سوی دولت ندارد.

بر اساس این گزارش نام این تجهیزات در هیچ یک از لیست‌های مربوط به کالاهای خطرناک در آلمان که صادرات آنها به کشورهایی نظیر ایران ممنوع است ثبت نشده است، چرا که تجهیزات مورد اشاره نه کاربرد نظامی دارد و نه از آنها می‌توان در تحقیقات هسته‌ای استفاده کرد.

صادرات تجهیزات کنترل تلفن همراه به ایران از طریق دوبی صورت گرفته است. رسانه‌های آمریکایی در روزهای گذشته از این تجهیزات به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراض‌ها نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری نام برده‌اند.

منابع آمریکایی می‌گویند، با توجه به این که حدود دو هفته پیش شبکه تلفن همراه در ایران برای مدت کوتاهی قطع شد، ممکن است در آن زمان دستگاهای ذیربط در ایران سرگرم به کار انداختن این تجهیزات کنترل گسترده تلفن همراه بودند.

مجله خبری اشپیگل آلمان به نقل از منابع دولتی در این کشور نوشته است، نه دولت آلمان و نه سرویس اطلاعات خارجی این کشور در جریان فروش این تجهیزات به ایران قرار نگرفته بودند.
XS
SM
MD
LG