لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۵

«عدم پایبندی مشاور باراک اوباما به ضرب‌الاجل تعیین شده برای ایران»


دیوید اکسلرود یکی از مشاوران باراک اوباما.
به نوشته لوس‌آنجلس تایمز یکی از مشاوران باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، در سخنانی عدم پایبندی خود را به ضرب الاجل تعیین شده برای حل مساله هسته‌ای تا پایان سال جاری نشان داده است.

روزنامه آمريکايی لوس‌آنجلس تايمز در گزارشی که روز يکشنبه در سايت اينترنتی اين روزنامه منتشر شده است، با اشاره به تعيين ۳۱ دسامبر سال جاری به عنوان «آخرين فرصت برای ايران به منظور همکاری با جامعه جهانی برای حل مساله اتمی اين کشور» از سوی دولت آمريکا نوشته است، يکی از مشاوران باراک اوباما به صورت تلويحی اين ضرب الاجل را بدون اهميت تلقی کرده و آن را ناديده گرفته است.

اين روزنامه آمريکايی به سخنان ديويد اکسلرود از مشاوران رييس جمهور آمريکا استناد کرده است که چند روز پيش در گفت و گويی با شبکه تلويزيونی ای‌بی‌سی آمريکا در پاسخ به اين پرسش که «آيا اگر ايران تا ۳۱ دسامبر تغيير جهت ندهد، با تحريم‌های بيشتری روبرو می‌شود، يا خير» گفته بود: « ما در حال گفت و گو هستيم».

به نوشته لوس‌آنجلس تایمز، مشاور رییس جمهور آمریکا آنگاه با کمی مکث افزوده بود: « اگر آنها رفتار خود را تغییر ندهند، روشن است که این کار برایشان عواقبی در پی خواهد داشت».

این روزنامه آمریکایی چنین اظهاراتی را نشانه عدم پایبندی مشاور رییس جمهور آمریکا به ضرب الاجل در نظر گرفته شده برای ایران تلقی کرده و نوشته است، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در حالی آمادگی خود را برای گفت و گو با کشورهایی مانند ایران اعلام کرده است، که منتقدان بر این باور هستند که این گفت و گوها هیچ حاصلی در بر ندارد.

پس از آن که جمهوری اسلامی پیشنهاد کشورهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در باره تبادل اروانیوم غنی‌شده خود با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران نپذیرفت، تنش بر سر برنامه اتمی این کشور بالا گرفته است.

دولت ایالات متحده آمریکا بارها اعلام کرده است، تهران تنها تا پایان سال جاری میلادی فرصت دارد، از طریق همکاری با جامعه جهانی مانع تشدید تحریم‌ها شود.

کشورهای غربی جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای ساخت جنگ‌افزارهای اتمی متهم می‌کنند، در حالی که ایران این اتهام را رده کرده و بر صلح آمیز بودن ماهیت برنامه اتمی‌اش تاکید می‌کند.

دیوید اکسلرود در بخش دیگری از گفت و گوی خود با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی در باره گزارش اخیر روزنامه تایمز لندن در باره تلاش جمهوری اسلامی ایران به منظور تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیز گفته است: « هچ کس در باره اهداف و نیات دولت ایران تردیدی ندارد».

وی در عین حال با اشاره به رد پیشنهاد تبادل سوخت هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی گفته است، اگر تهران تغییر نظر ندهد، جامعه جهانی وارد عمل خواهد شد.

مشاور رییس جمهور آمریکا همچنین با اشاره به شرایط سیاسی کنونی در ایران گفته است: « به نظر می‌رسد، در درون حکومت ایران (برسر موضوع هسته‌ای) اختلاف نظر وجود دارد...در حالی که زمانی که ما در آمریکا به قدرت رسیدیم، ایران یکپارچه بود، اما در جامعه جهانی بر سر نوع برخورد با ایران اختلاف نظر وجود داشت».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG