لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۷

هشدار به احمدی‌نژاد: احتمال ورشکستگی شرکت‌های دارویی


شهاب الدین صدر رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراى اسلامى در نامه‌اى خطاب به محمود احمدى‌نژاد نسبت به احتمال ورشكستگى شركت‌هاى دارويى در ايران هشدار داده است.

خبرگزارى مهر روز جمعه اعلام كرد که شهاب‌الدين صدر نامه‌اى در اين باره به آقای احمدى‌نژاد نوشته و از وى خواسته است که «بحران مالى پيش روى شركت‌هاى توليدى و توزيعى دارو در اثر كمبود نقدينگى» را مورد توجه قرار دهد.

در اين نامه، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس ميزان مطالبات شركت‌هاى دارويى از واحدها و مراكز پزشكى بخش دولتى را حدود سه هزار و ۳۲۲ ميليارد ريال اعلام کرده است.

چندى پيش گزارش‌هايى درباره احتمال ورشكستگى شركت‌هاى پخش دارو در ايران به دليل عدم پرداخت بدهى‌هاى آنها از سوى شركت‌هاى بيمه در رسانه‌هاى ايران منتشر شده بود.

بر اساس اين گزارش‌ها ميزان بدهى شركت‌هاى بيمه به شركت‌هاى پخش دارو به ۳۳۰ ميليارد تومان رسيده است.

شهاب‌الدين صدر همچنين نسبت به پيامد‌هاى ورشكستگى شركت‌های پخش‌ دارو در زمينه تامين داروهاى حياتى بيماران به رئيس دولت دهم هشدار داده است.
ابراهيم هاشمى، مديرعامل شركت پخش هجرت، به عنوان يكى از شش شركت بزرگ پخش دارو در ايران در اين باره به خبرگزارى مهر گفته است: «بدون ترديد افزايش بدهى مراكز بيمه به شركت‌هاى دارويى باعث ايجاد چالش و مشكلات عديده در صنايع دارويى كشور مى‌شود و اگر اين امر از آستانه تحمل و توان شركت‌ها فراتر رود متاسفانه باعث انحلال و ورشكستگى شركت‌هاى فعال در زنجيره تامين دارو اعم از توليدكننده، واردكننده، توزيع‌كننده و داروخانه مى‌شود و اين به معناى فاجعه‌ای غيرقابل جبران براى صنعت استراتژيكى همچون دارو است.»

وى با تاكيد بر اهميت شركت‌هاى پخش دارو در «مديريت زنجيره تامين دارو در كشور» افزوده است اين شركت‌ها دارو را از توليدكننده يا واردكننده تحويل گرفته و بر اساس استانداردهاى روز دنيا و رعايت ايمنى و امنيت دارو آنها را در اختيار داروخانه‌ها و مراكز درمانى قرار مى‌دهند.

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراى اسلامى در نامه خود به محمود احمدى‌نژاد در اين باره آورده است: «از آنجا كه واحدهاى توزيعى دارو داروهاى موردنياز پخش خود را از كارخانجات توليدى داروسازى داخلى تامين مى‌نمايند، موضوع طلب شركت‌هاى توليدى داروسازى و نيز تهيه مواد اوليه و ساير مواد مورد نياز آنان به علت عدم نقدينگى در آينده نزديك مشكلات زيادى را در تامين داروهاى مورد نياز به وجود آورده و ادامه حيات شركت‌هاى مشروحه توليدى و توزيعى دارو را با چالش‌هاى جدى روبه‌رو خواهد كرد.»

شهاب‌الدين صدر همچنين نسبت به پيامد‌هاى ورشكستگى شركت‌های پخش‌ دارو در زمينه تامين داروهاى حياتى بيماران به رئيس دولت دهم هشدار داده است.
XS
SM
MD
LG