لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۹
اکبر هاشمى رفسنجانى، رییس مجلس خبرگان رهبرى یک بار دیگر خواستار «همدلى و رافت اسلامى» با آسیب دیدگان رویدادهاى پس از انتخابات و «دلجویی» از آنان شده و ابراز امیدوارى کرده است، جامعه هر چه زودتر به آرامش برسد.

به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانى اکبر هاشمى رفسنجانى، رییس مجلس خبرگان رهبرى جمهورى اسلامى در پاسخ به این پرسش که «چه توصیه‌اى براى بخشى از مردم که به نوعى در حوادث بعد از انتخابات دچار آسیب‌هاى جسمانى و دل آزردگى شده‌اند» دارد، یک بار دیگر به تکرار مواضع پیشین خود در مورد راه‌هاى خروج از بحران کنونى پرداخته است.

در اواخر تیر ماه سال گذشته آقاى هاشمى رفسنجانى در نخستین و آخرین بارى که پس از انتخابات ریاست جمهورى و حوادث پس از آن نماز جمعه تهران را اقامه کرده است، در خطبه‌هاى نماز جمعه و در حضور چشمگیر معترضان به نتایج انتخابات، خواستار آزادى تمام زندانیان سیاسى و دلجویى از آسیب‌دیدگان رویدادهاى پس از انتخابات شده بود.

هر چند این اظهارات با حملات شدید حامیان دولت در ایران روبرو شده بود، با این جال آقاى رفسنجانى در ماه‌هاى گذشته بارها تاکید کرده است، موضع وى در خصوص تحولات پس از انتخابات همان چیزى است که در خطبه‌هاى نماز جمعه ۲۶ تیرماه بیان کرده است.

اکنون وى در تازه‌ترین اظهار نظر خود در باره حوادث پس از انتخابات یک بار دیگر با اشاره به سخنان خود در نماز جمعه تهران گفته است: « توصیه من همان توصیه اسلامى است. ما در قرآن چقدر صفت رحمت الهى و رافت الهى را مى‌بینیم. جامعه و مسئولان ما باید نسبت به این بخش رافت نشان بدهند.»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین افزوده است: « براى کسى که ناراحتى پیش آمده باید به گونه‌اى ترمیم و دلجویى شود. آنها هم دلشان براى کشورشان مى‌سوزد. وقتى مى‌بینند تلاطف انجام مى‌شود، بیشتر همکارى مى‌کنند و راه همدلى بیشتر مى‌شود.»

توصیه آیت‌الله هاشمى رفسنجانى به «همدلى و رافت اسلامى» با معترضان به نتایج انتخابات در حالى است که حتى اعضاى خانواده خود وى نیز از گزند برخوردهاى حکومت جمهورى اسلامى در راستای سرکوب معترضان به نتایج انتخابات در امان نمانده و تاکنون چند تن از بستگان نزدیک رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام طعم زندان را در نظام جمهوری اسلامی چشیده‌اند.

در همین راستا حسن لاهوتى، نوه آیت‌الله رفسنجانى و پسر فائزه هاشمى یکشنبه شب هنگامى که از لندن به تهران باز مى‌گشت در فرودگاه بازداشت شد.

خبرگزارى فارس که به سپاه پاسداران نزدیک است، در گزارشى در این باره نوشته بود: « حسن لاهوتى که ۱۰ روز پس از انتخابات ریاست جمهورى دهم عازم لندن شده بود و تاکنون در انگلستان اقامت داشت، شب گذشته به هنگام بازگشت به کشورمان توسط تعدادى از مأموران و با ارائه حکم قضاىى بازداشت و روانه زندان شد.»

هر چند بر اساس اعلام عباس جعفرى‌دولت‌آبادى، دادستان تهران، نوه آیت‌الله رفسنجانى یک روز پس از بازداشت با پرداخت وثیقه ۷۳ میلیون تومانى آزاد شده است، اما برخى صاحب‌نظران بازداشت وى را به منزله تلاش حاکمیت براى تنگ کردن حلقه محاصره رییس مجلس خبرگان رهبرى ارزیابى کرده‌اند.

در روز ۲۸ اسفند ماه نیز حسین مرعشى، سخنگوى حزب کارگزاران سازندگى و برادر همسر اکبر هاشمى رفسنجانى، «با شکایت مدعى‌العموم» و براى «اجراى حکم یک ساله‌‌اش» بازداشت و روانه زندان اوین شده بود.

هر چند مقام‌هاى قضاىى جمهورى اسلامى ایران اتهام آقاى مرعشى را اعلام نکرده‌اند، اما دو روز پس از بازداشت وى، به او تا پایان روز ۱۴ فروردین ماه مرخصى داده شد.

پیش از آن نیز در روز ۳۱ خردادماه، پنج تن از اعضاى خانواده آقاى رفسنجانى از جمله فائزه هاشمى به اتهام «شرکت در راهپیماىى غیر قانونى» و «تحریک اغتشاشگران» بازداشت شده بودند.

رسانه‌هاى نزدیک به دولت، آیت‌الله رفسنجانى و بویژه پسر وى، مهدى هاشمى، را متهم کرده‌اند که از اعتراض‌هاى هواداران جنبش سبز به نتیجه انتخابات حمایت کرده و در دامن زدن به اعتراض‌ها نقش فعالى دارند.

اکبر هاشمى رفسنجانى که در سال ۱۳۸۴ رقیب اصلى محمود احمدى‌نژاد در دور دوم انتخابات ریاست جمهورى بود از منتقدان جدى سیاست خارجى و عملکرد اقتصادى دولت‌هاى نهم و دهم به شمار مى‌رود.

این انتقادها که در دوران انتخابات دهم ریاست جمهورى در خردادماه سال ۸۸ به اوج خود رسید با واکنش آیت‌الله خامنه‌اى روبه‌رو شد به طورى که وى در نخستین نمازجمعه خود پس از انتخابات با اشاره به سوابق آشنایى خود با اکبر هاشمى رفسنجانى و اختلاف نظر‌هاى موجود میان وى و محمود احمدى‌نژاد اعلام کرد: « نظرات آقاى رئیس جمهور به من نزدیک‌تر است.»

با این همه آقاى رفسنجانى در تازه‌ترین اظهار نظر خود با تاکید دوباره بر مواضع اعلام شده از سوى خود در جریان آخرین خطبه‌هاى نماز جمعه تهران در اواخر تیرماه سال گذشته ابراز امیدوارى کرده است: « وضعیت فعلى خیلى طول نکشد و ما به آرامش برسیم.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG