لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۶

آغاز رزمایش ناتو در گرجستان


رییس جمهور گرجستان در کنار سربازان شرکت کننده در رزمایش ناتو.
با وجود انتقادهای شدید از جانب روسیه، روز چهارشنبه ناتو رزمایش نظامی خود را در خاک جمهوری گرجستان آغاز کرد.

بیش از هزار سرباز از کشورهای عضو ناتو از جمله ایالات متحده آمریکا و سایر متحدین این کشور در این رزمایش شرکت دارند.

به گزارش رویترز، پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، برگزاری این رزمایش را به منزله اعلام همبستگی با جمهوری گرجستان اعلام کرده است. سال گذشته و به دنبال بروز جنگی چند روزه میان روسیه و گرجستان تلاش‌های این کشور برای عضویت در ناتو با چالش جدی روبرو شده بود.

از سوی دیگر روسیه با انتقاد شدید از برگزاری رزمایش ناتو در گرجستان این اقدام را نوعی « چنگ و دندان نشان دادن» در مرزهای جنوبی خود خوانده است.

روز سه‌شنبه مقام‌های گرجستان از سرکوبی شورش گروهی از سربازان ارتش این کشور در پادگان زرهی «موخرووانی» در نزدیکی تفلیس خبر داده بودند.

«دیوید سیخارولیدزه» وزیر دفاع گرجستان هدف از این شورش را « ایجاد اختلال در رزمایش ناتو و براندازی دولت گرجستان» اعلام کرده بود. میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهور گرجستان نیز روسیه را به تلاش برای سازماندهی کودتا و ایجاد ناآرامی در گرجستان متهم کرده است.

روسیه طرح این اتهام ها را «جنون‌آمیز» خوانده و می‌گوید، رییس جمهور گرجستان به منظور منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات داخلی خود چنین ادعاهایی را مطرح می‌کند.

به دنبال شورش روز سه‌شنبه در گرجستان «دیمیتری روگوزین» نماینده روسیه در ناتو گفته بود، بهتر است ناتو رزمایش خود را در یک «دیوانه‌خانه» برگزار کند، تا در کشوری که ارتش آن علیه رییس جمهورش دست به شورش می‌زند.

رزمایش نظامی ناتو در گرجستان که از هفته آینده به طور کامل آغاز می‌شود، تا یک ماه ادامه می‌یابد. سربازان شرکت کننده در رزمایش ناتو در یکی از پایگاه‌های هوایی پیشین روسیه در گرجستان اسکان داده شده‌اند. این پایگاه تنها چند کیلومتر با پادگان «موخرووانی» در نزدیکی تفلیس فاصله دارد.

اعلام طرح برگزاری رزمایش ناتو در گرجستان روابط میان روسیه و ناتو را یک بار دیگر به تیرگی کشانده است. سال گذشته و به دنبال جنگ روسیه و گرجستان بر سر منطقه جدایی طلب آبخازیای جنوبی ناتو تماس‌های خود را با رهبران روسیه قطع کرده بود.

ناتو می‌گوید که برگزاری رزمایش نظامی در گرجستان هیچ ارتباطی به گرجستان یا روسیه ندارد و گرجستان تنها نقش میزبان را ایفا می‌کند.

به دنبال بالا گرفتن تنش میان روسیه و ناتو، روسیه دو تن از کارکنان کانادایی ناتو در دفتر نمایندگی پیمان آتلانتیک شمالی در مسکو را اخراج کرد. پیشتر نیز مقام‌های ناتو دو دیپلمات روسی مستقر در مقر ناتو در بروکسل را به اتهام جاسوسی اخراج کرده بودند.
XS
SM
MD
LG