لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۸

نگهبان اردوگاه مرگ نازی‌ها در آلمان محاکمه می شود


جان دمیانیوک سرانجام برای محاکمه تحویل آلمان شد.
پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام يک نگهبان پيشين اردوگاه مرگ نازی‌ها برای محاکمه از آمريکا به آلمان بازگردانده شد.

جان دميانيوک، فردی که از وی با عنوان نگهبان اردوگاه مرگ «سوبيبور»نازی‌ها نام برده می‌شود، صبح روز سه شنبه با يک هواپيمای اختصاصی وارد فرودگاه مونيخ شد.

بر اساس اعلام دادستانی مونيخ اين پيرمرد ۸۹ ساله که به اتهام مشارکت در کشتار ۲۹ هزار نفر در سال ۱۹۴۳ از سوی آلمان تحت تعقيب قرار گرفته بود، پس از ورود به مونيخ به بازداشتگاه موقت منتقل شده است.

به گزارش رويترز قرار است ابتدا پزشکان آلمانی وی را به طور کامل معاينه کنند و سپس قاضی تحقيق حکم بازداشت دميانيوک را به وی تفهيم کند.

جان دميانيوک عصر روز دوشنبه به وقت محلی توسط ماموران اداره مهاجرت آمريکا از خانه‌اش در ايالت اوهايو به فرودگاه «کلوه‌لند» منتقل و از آنجا با يک هواپيمای دوموتوره روانه مونيخ شده بود.

وی از سال پيش برای جلوگيری از استرداد خود با آلمان مبارزه می‌کرد. دادگاهی در مونيخ در ماه مارس سال جاری حکم بازداشت وی را به اتهام مشارکت در کشتار يهوديان در جريان جنگ جهانی دوم صادر کرد.

پیشتر دادگاهی در آمریکا روند بازگرداندن وی را به آلمان به خاطر نگرانی از وضعیت سلامت او متوقف کرده بود.

دميانيوک همواره اين اتهام را رد کرده است. او که در اوکراين به دنيا آمده است، در جنگ جهانی دوم به عنوان سرباز ارتش سرخ شوروی به اسارت آلمانی‌ها در آمد. مقام‌های قضايی آلمان که حکم بازداشت وی را صادر کرده‌اند، می‌گويند، وی به طور داوطلبانه با نازی‌ها همکاری کرده است.

دميانيوک در سال ۱۹۵۲ به همراه همسرش از آلمان به آمريکا مهاجرت کرده و خود را يک اسير جنگی سابق و بدون وطن معرفی کرده بود. وی سرانجام در سال ۱۹۵۸ موفق به دريافت اجازه اقامت و حق شهروندی آمريکا شده بود.

بيست و پنج سال پس از ورود وی به آمريکا مقام‌های آمريکايی وی را به همکاری با نازی‌ها در اردوگاه‌های مرگ متهم کرده و سرانجام او را برای محاکمه به اسراييل تحويل دادند.

در سال ۱۹۸۸ دادگاهی در اسراييل وی را به جرم جنايت عليه بشريت به اعدام محکوم کرد. در آن زمان تصور می‌شد، دميانيوک همان «ايوان مخوف» معروف است. اما در حالی که دميانيوک در زندانی در اسرائيل در انتظار اعدام به سر می‌برد، کشف اسناد تازه‌ای در شوروی نشان داد، که ايوان مخوف فرد ديگری بوده است.

وی در سال ۱۹۹۳ آزاد شد و بار ديگر به آمريکا بازگشت، اما در سال ۲۰۰۲ اداره مهاجرت آمريکا حق تابعيت آمريکايی وی را به دليل کتمان حقيقت باطل کرد.

به گزارش خبرگزاری ها حتی اگر پزشکان آلمانی با محاکمه وی مخالفت کنند، باز هم وی مجبور است در آلمان بماند، چرا که امکان بازگشت وی به ايالات متحده وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG