لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۴

استقبال آمریکا از عادی سازی روابط با ونزوئلا


هوگو چاوز در نشست سران قاره آمریکا دست باراک اوباما را به گرمی فشرده بود

ايالات متحده آمريکا از تصميم هوگو چاوز، رئيس جمهور ی ونزوئلا، برای فرستادن سفير به واشينگتن استقبال کرده است.

يک مقام عالی‌رتبه در دولت باراک اوباما شنبه‌شب به سی‌ان‌ان گفت که هوگو چاوز با هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا، در باره بازگشت سفيران دو کشور به محل ماموريت خود در کاراکاس و واشينگتن گفت و گو کرده است.

اين مقام آمريکايی افزود: « اين يک تحول مثبت است که می‌تواند به تامين منافع آمريکا کمک کند و وزارت خارجه آمريکا نيز برای دستيابی به اين هدف مشترک تلاش خواهد کرد.»

هوگو چاوز روز شنبه در پايان نشست سران ۳۴ کشور آمريکايی گفته بود، ممکن است کشورش سفير خود را به ايالات متحده بازگرداند. آقای چاوز افزوده بود:«ما در اين مسير حرکت می‌کنيم.»

يک مقام ديگر آمريکايی به سی‌ان‌ان گفته بود که « آمريکايی‌ها هنوز نمی‌دانند، هوگو چاوز تا چه حد در تصميم خود جدی است.»

استقبال دو کشور از عادی سازی روابط در حالی صورت می‌گيرد، که روابط ميان آمريکا و ونزوئلا در دوران رياست جمهوری جرج بوش با تنش همراه بود.

رئيس جمهوری ونزوئلا در سپتامبر سال گذشته در حمايت از اوو مورالس، رييس جمهوری چپگرای بوليوی، سفير آمريکا را از کشورش اخراج کرده بود. آمريکا نيز در واکنش به اين اقدام سفير ونزوئلا را اخراج کرد.

سال گذشته مناقشه دیپلماتیک میان ونزوئلا و آمریکا به دنبال آن بالا گرفت که اوو مورالس رییس جمهور بولیوی سفیر آمریکا را متهم به تحریک مخالفان و «توطئه علیه دمکراسی» متهم کرده و وی را از بولیوی اخراج کرده بود.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، در جريان نشست سران کشورهای قاره آمريکا و کارائيب، که در ترينيداد و توباگو برگزار شد، در پی برخوردی کوتاه با هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا، با وی دست داده بود.

تصاويری که از سوی منابع دولتی ونزوئلا منتشر شده است، آقای هوگو چاوز را، که از دشمنان سرسخت جرج بوش رئيس جمهور آمريکا به شمار می‌رفت، درحالی نشان می دهد که با لبخندی بر لب، دست باراک اوباما رييس جمهور آمريکا را به گرمی فشرده است.

هوگو چاوز پس از آن از عادی سازی روابط با آمريکا سخن گفت که باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا، در جريان نشست سران قاره آمريکا رويکرد تازه ايالات متحده را در قبال همسايه‌های اين کشور معرفی کرده بود که در آن چشم انداز مثبتی برای آينده ترسيم شده است.

آقای چاوز در عين حال در واکنش به اظهارات رئيس جمهوری آمريکا گفته بود:« ما اوباما را با حرف‌هايش می‌سنجيم، با اين تفاوت که ما سوسياليست هستيم.»

هوگو چاوز همچنين از روی چادرتون سفير ونزوئلا در سازمان کشورهای آمريکايی به عنوان يکی از گزينه‌های احتمالی برای پست سفارت اين کشور در آمريکا نام برده است.

XS
SM
MD
LG