لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۲

تصویب طرح جنجالی بیمه خدمات درمانى در مجلس نمایندگان آمریکا


باراک اوباما به مهم ترین هدف خود در عرضه سیاست داخلی آمریکا دست یافت.
مجلس نمایندگان آمریکا پس از ماه‌ها بحث و مذاکره سرانجام طرح اصلاح بیمه خدمات درمانى و مراقبت‌هاى بهداشتى آمریکا را تصویب کرد و بدین ترتیب باراک اوباما، رییس جمهور این کشور به مهم‌ترین هدف خود در عرصه سیاست داخلى آمریکا دست یافته است.

به گزارش خبرگزارى‌‌هاى بین‌المللى مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه روز یکشنبه پس از ماه‌ها بحث و مذاکره و با وجود مخالفت شدید نمایندگان حزب جمهوری‌خواه سرانجام لایحه اصلاح خدمات بیمه درمانى ایالات متحده را تصویب کرد.

اصلاح نظام خدمات درمانى ایالات متحده آمریکا یکى از مهم‌ترین وعده‌هاى انتخاباتى باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا بود، چرا که میلیون‌ها نفر از مردم آمریکا از عهده پرداخت هزینه‌هاى سنگین بیمه خدمات درمانى بر نمى‌آیند.

بر اساس طرح اصلاح بیمه خدمات درمانى ایالات متحده آمریکا قرار است، حدود ۳۲ میلیون نفر از شهروندان آمریکایى که از خدمات بیمه درمانى محروم هستند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

همچنین به موجب این طرح، بیمه همگانى خدمات درمانى در ایالات متحده اجبارى مى‌شود و شرکت‌هاى بیمه اجازه نخواهند داشت از بیمه کردن افراد بیمار خوددارى کنند.

طرح اصلاح نظام خدمات درمانى ایالات متحده با راى مثبت ۲۱۹ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید که این میزان راى تنها سه راى بیشتر از حد نصاب مورد نیاز براى تصویب این طرح بود.

همچنین ۲۱۲ تن از اعضاى مجلس نمایندگان آمریکا به طرح اصلاح نظام خدمات درمانى ایالات متحده راى منفى دادند.

پیشتر نمایندگان مجلس سنای آمریکا این طرح را تصویب کرده بودند.

در حالى که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا از تصویب این طرح به عنوان «دستاوردى تاریخى» براى کنگره آمریکا یاد کرده است، مخالفان و به ویژه نمایندگان حزب جمهورى‌‌خواه اعلام کرده‌اند، براى مقابله با اصلاح نظام خدمات درمانى به راهکارهاى حقوقى متوسل شده و در انتخابات کنگره در ماه نوامبر نیز این مساله را در محور مبارزات انتخاباتى خود قرار خواهند داد.

همزمان با بحث اعضاى مجلس نمایندگان آمریکا در باره طرح اصلاح نظام خدمات درمانى ایالات متحده شمارى از مخالفان این طرح با تجمع در اطراف ساختمان کنگره و نفوذ به درون محوطه کنگره خواستار لغو این طرح شدند.

جمهورى خواهان در توجیه مخالفت خود با طرح اصلاح نظام خدمات درمانى ایالات متحده ‌به احتمال افزایش هزینه‌ها و کاسته شدن از کیفیت خدمات درمانى ارایه شده به افراد بیمه شده تحت تاثیر اجراى این طرح اشاره مى‌کنند.

مخالفت به طرح اصلاح خدمات درمانى آمریکا تنها به جمهورى‌خواهان محدود نمى‌شد. شمارى از نمایندگان دموکرات نیز براى دادن راى مثبت به این طرح تردید داشتند، به گونه‌اى که باراک اوباما تا آخرین دقایق در پشت درهاى بسته در جهت زدودن تردیدها در میان هم‌حزبى‌هاى خود تلاش مى‌کرد.

این دسته از نمایندگان دموکرات از این بابت نگران بودند که در صورت دادن راى مثبت به این طرح در جریان انتخابات ماه نوامبر کنگره آمریکا از سوى راى‌دهندگان آمریکایى تنبیه شوند.

همزمان با بالا گرفتن بحث‌ها در باره طرح اصلاح خدمات درمانى آمریکا میزان محبوبیت باراک اوباما به حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

این در حالى است که آقاى اوباما تصویب این طرح را به عنوان یک «پیروزى» براى مردم آمریکا قلمداد کرده و گفته است، دموکرات‌ها نباید آن را تنها پیروزى حزب خود تلقى کنند.

وى همچنین افزوده است: «ثابت کردیم که ملتى هستیم که قادر به انجام کارهاى بزرگى هستیم. این در حالیست که تمامى کارشناسان معتقد بودند که تصویب این طرح غیر ممکن است.»

طرح اصلاح نظام خدمات درمانى ایالات متحده پس از تصویب در مجلس نمایندگان آمریکا باید به امضاى رییس جمهور این کشور برسد، تا به مرحله اجرا درآید.

بر اساس اعلام دفتر بودجه کنگره امریکا، اجراى این طرح در ۱۰ سال، دست کم ۹۴۰ میلیارد دلار براى دولت آمریکا هزینه در بر خواهد داشت و اجراى آن باعث کاهش هزینه‌هاى درمانى افراد مسن و طبقه متوسط در آمریکا خواهد شد.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG