لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۷

«مخالفت روسیه با تشدید تحریم‌های ایران»


یک مقام روسی از مخالفت روسیه با آمریکا در مورد تشدید تحریم علیه ایران سخن گفته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه روسیه که نخواسته است نامش فاش شود، روز سه‌شنبه به خبرگزاری روسی اینترفکس گفته است، دولت روسیه حاضر نیست، در ازای توافق با آمریکا برسر کاهش سلاح های هسته‌ای، با تشدید تحریم‌های ایران موافقت کند.

روسیه و آمریکا هم اکنون سرگرم گفت و گو در باره پیمان جدیدی برای جایگزینی پیمان محدودیت کلاهک‌های هسته‌ای موسوم به «استارت» هستند، که مدت آن در دسامبر سال جاری به پایان می رسد.

به دنبال دیدار هفته گذشه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از روسیه و توافق مقدماتی رهبران دو کشور در مورد پیمان جدید خلع سلاح هسته‌ای، یکی از مشاوران رییس جمهور آمریکا گفته بود، پیشرفت در روند امضای این قرارداد می‌تواند، روسیه را به همکاری بیشتر در مورد حل مساله هسته‌ای ایران متقاعد کند.

در حالی که مقام روسی گفته است، هیچ ‌ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد و آمریکا نمی تواند از روسیه توقع داشته باشد که در ازای کاهش سلاح‌های استراتژیک تهاجمی آمریکا و روسیه، مسکو با تشدید تحریم های ایران موافقت کند.

با این حال روسیه به عنوان یکی از اعضای دایمی شورای امنیت در تلاش‌های جامعه جهانی به منظور واداشتن ایران به صرف نظر کردن از برنامه غنی سازی اورانیوم مشارکت کرده است.

کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا، ایران را متهم می‌کنند، که در پوشش یک برنامه اتمی صلح آمیز به دنبال ساخت جنگ افزارهای هسته‌ای است. ایران این اتهام‌ها را رد می‌کند، اما تاکنون شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب سه قطعنامه تحریمی از ایران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند.

با این حال روسیه همواره با تشدید تحریم‌های ایران مخالفت کرده و از رویکرد رئیس جمهوری جدید ایالات متحده برای گفت و گوی مستقیم با ایران استقبال کرده است.
XS
SM
MD
LG