لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۴

«گرمایش زمین قاتل ۳۰۰ هزار انسان در سال»


مردمان کشورهای در حال توسعه بیشتر از بقیه با پیامدهای گرم شدن کره زمین دست و پنجه نرم می کنند.
«مجمع جهانی امور انسان‌دوستانه» در نخستين گزارش جامع خود در باره تغييرات آب و هوايی در جهان اعلام کرد، جهان هم اينک در ميانه يک «بحران خاموش» قرار دارد، که سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان «مجمع جهانی امور انسان‌دوستانه» که رياست آن را «کوفی عنان» دبير کل پيشين سازمان ملل متحد برعهده دارد، با انتشار گزارشی در باره پيامدهای گرم شدن تدريجی هوای کره زمين اعلام کرد، زندگی بيش از ۳۰۰ ميليون نفر در جهان هم اکنون به طور جدی تحت تاثير تغييرات آب و هوايی قرار گرفته است و انتظار می‌رود اين ميزان تا سال ۲۰۳۰ به دو برابر افزايش يابد.

گزارش ياد شده در باره پيامدهای انسانی تغييرات آب و هوايی در جهان در حالی منتشر می‌شود که حدود شش ماه ديگر کنفرانس سازمان ملل متحد در باره آب و هوا در کپنهاگ برگزار خواهد شد.

در گزارش «مجمع جهانی امور انسان‌دوستانه» در باره پيامدهای تغييرات آب و هوايی در جهان از کنفرانس کپنهاگ به عنوان «آخرين فرصت برای جلوگيری از بروز يک فاجعه جهانی» ياد شده است.

آقای «کوفی عنان» از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس آب و هوايی کپنهاگ خواست برای دستيابی به «توافقی جهانی، موثر، عادلانه و الزام آور» در اين زمينه تلاش کنند.

وی با استقبال از تغيير رويکرد دولت جديد آمريکا در قبال مساله تغييرات آب هوايی از آن به عنوان «گامی بزرگ» نام برد و ابراز اميدواری کرد، پيوستن آمريکا به موج جهانی مبارزه با پيامدهای گرم شدن هوای کره زمين تحرک تازه‌ای به گفت و گوها در اين زمينه منجر شود.

دبير کل پيشين سازمان ملل متحد روز جمعه به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت:« برای نخستين بار ما تلاش می‌کنيم، توجه جهانيان را به اين مساله جلب کنيم که تغييرات آب و هوايی چيزی نيست که بايد در انتظار وقوع آن نشست. بلکه اين پديده هم اکنون نيز زندگی شمار زيادی از انسان‌ها را در سراسر جهان تحت تاثير خود قرار داده است.»

به اعتقاد دبير کل پيشين سازمان ملل متحد، مهاجرت انسان‌ها از مناطقی که تحت تاثير پيامدهای تغييرات آب و هوايی غيرقابل سکونت شده‌اند، يک موضوع امنيتی است که بايد از سوی شورای امنيت سازمان ملل متحد مورد بررسی قرار گيرد.

وی همچنين از تغييرات آب و هوايی به عنوان تهديدی جدی برای امنيت، بهداشت و تغذيه در سراسر جهان نام برد و افزايش تنش‌های سياسی را نيز به عنوان پيامد ديگر اين پديده دانست.

در گزارش « مجمع جهانی امور انسان‌دوستانه» در باره تغييرات آب و هوايی آمده است، از سال ۱۹۰۶ تا سال ۲۰۰۵ ميلادی دمای متوسط کره زمين ۷۴ صدم سانتی‌گراد گرم تر شده است که بيشترين ميزان افزايش دما به دهه‌های اخير مربوط می‌شود.

بر اساس اين گزارش تا سال ۲۱۰۰ ميلادی ميزان افزايش دمای کره زمين دست کم به دو درجه سانتی‌گراد می‌رسد که اين ميزان افزايش دما فاجعه آميز خواهد بود.

افزایش فقر و گرسنگی در جهان

در اين گزارش همچنين با اشاره به اين که ۹۹ درصد کسانی که هم اکنون قربانی پيامدهای گرم شدن تدريجی هوای کره زمين می‌شوند، در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، آمده است، اين کشورهای کمتر از يک درصد گازهای گلخانه‌ای را توليد می‌کنند.

افزايش فقر و گرسنگی در جهان از ديگر پيامدهای گرم شدن تدريجی کره زمين است که در اين گزارش نيز به آن پرداخته شده و نسبت به عدم دستيابی به اهداف اجلاس موسوم به هزاره در زمينه کاهش ميزان فقر در جهان تا سال ۲۰۱۵ هشدار داده شده است.

در گزارش مجمع جهانی امور انسان دوستانه از کشورهای خاورميانه و آسيای مرکزی، کشورهای آفريقايی و همين طور کشورهای آمريکای لاتين و آسيای جنوب شرقی و نيز بخش‌هايی از ايالات متحده به عنوان مناطقی نام برده شده است که بيشتر از بقيه نقاط جهان تحت تاثير پيامدهای انسانی گرم شدن تدريجی هوای کره زمين قرار می‌گيرند.
XS
SM
MD
LG