لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۶

مرگ ۱۲۴ نفر بر اثر بارندگى و رانش زمین در ال‌سالوادور


شهروندان ال‌سالوادوری در کنار رود آکائوآپا
مقام‌هاى رسمى در ال‌سالوادور مى‌گويند بر اثر بارش شديد باران و طغيان آب رودخانه‌ها در اين کشور دست‌کم ۱۲۴ نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها نفر ديگر نيز ناپديد شده‌اند.

به گزارش شبکه خبرى سى‌ان‌ان آمريکا، به دنبال بارندگى‌هاى شديد و طغيان آب رودخانه‌ها و رانش زمين در ال‌سالوادور در آمریکای لاتین که خسارات و تلفات سنگينى برجاى گذارده است، موريسيو فونس، رئيس جمهور اين کشور، حالت فوق‌العاده اعلام کرده است.

مقام‌هاى ال‌سالوادور روز يک‌شنبه اعلام کرده‌ بودند که بيش از هفت هزار نفر در اثر این حادثه طبیعی خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند.

انتظار مى‌رود شمار قربانيان به مراتب بيشتر از ميزان اعلام شده باشد. در برخى از نقاط مانند سان‌سالوادور، پايتخت ال‌سالوادور، خيابان‌ها و جاده‌ها به طور کلى نابود شده‌اند.

به گفته لارا ماتا از مسئولان موسسه ورد ويژن، ابعاد ويرانى‌هاى ناشى از توفان و بارندگى‌هاى شديد در ال‌سالوادور غيرقابل‌تصور است و عده‌ زيادى از مردم تمام اعضاى خانواده خود را از دست داده‌اند.

بر اثر رانش زمين در منطقه وراپاس نیز يک روستا به طور کامل محو شده است.

برخلاف گزارش‌هاى منتشر شده، بارندگى‌هاى شديد و رانش زمين در ال‌سالوادور ارتباطى با توفان «آيدا» ندارد و ناشى از رخنه يک توده کم‌فشار از منطقه اقیانوس آرام بوده است.

پيشتر توفان «آيدا» جنگل‌هاى استوايى واقع در جنوب خليج مکزيک را در هم نورديده و منجر به اعلام حالت فوق‌العاده در سواحل جنوبى ايالات متحده شده بود.
XS
SM
MD
LG