لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۹

عبدالله گل: ایران در برنامه هسته‌ای خود «شفاف‌تر» عمل کند


عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه
عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه‌ای با نشریه بین‌المللی «کریستین ساینس مانیتور» گفت که ایران باید در مورد برنامه هسته‌ای خود «شفاف‌تر» عمل کند و ترکیه آماده‌است در زمینه شفاف‌سازی، به ایران «کمک کند».

رئیس جمهوری ترکیه در این مصاحبه که روز پنج‌شنبه انتشار یافت اظهار داشت: «باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا هفته پیش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که باب دیپلماسی همچنان به‌روی ایران باز است اما افزود که دولت ایران باید از طریق شفافیت بیشتر، در مورد اثبات اینکه مقاصد برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است، تعهدی روشن و قابل قبول از خود نشان دهد».

عبدالله گل در ادامه افزود: «ایران باید به این مسئله پاسخ دهد و ما آماده‌ایم برای این کار به آنها کمک کنیم».

رئیس جمهوری ترکیه هم‌چنین در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به دنبال دست‌یابی به بمب اتم است گفت: «نه می‌توانم بگویم نه، آنها به دنبال بمب نیستند و نه می‌توانم بگویم بله، هستند. ما این را نمی‌دانیم، تنها نهادی که می‌تواند این پرسش را پاسخ بدهد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است».

عبدالله گل در پاسخ به این سؤال که ترکیه تا چه اندازه مسئله هسته‌ای شدن نیروی نظامی ایران را جدی می‌گیرد گفت که ترکیه همسایه ایران است و جنگ‌افزار هسته‌ای «بیشتر از همه، تهدیدی برای ما به حساب می‌آید و اولین معترضان ما خواهیم بود».

رئیس جمهور ترکیه در ادامه این مصاحبه که روز دوشنبه در استانبول انجام شده، افزود: «با این وجود، همه تلاش ما در جهت حل و فصل دیپلماتیک این قضیه‌است. بدترین چیز برای ما راه افتادن یک جنگ دیگر در این منطقه است. جنگ در عراق مشکلات عظیمی چه از نظر اقتصادی و چه از نظر سیاسی برای ما به‌وجود آورد. این جنگ برای ما مشکلات بزرگ امنیتی و مسئله مهاجران را در پی داشت.»

عبدالله گل افزود که کشورش به این خاطر که تنها عضو سازمان ناتو است که می‌تواند مستقیماً با رهبران ایران صحبت کند، می‌تواند در رسیدن به راه حل دیپلماتیک برای کشمکش هسته‌ای «نقشی منحصر به‌فرد» ایفا کند.

غرب تهران را متهم می‌کند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد ولی ایران همواره برنامه هسته‌ای خود را برای اهداف صلح‌آمیز از جمله تولید برق می‌خواند. شورای امنیت نیز با صدور چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا غنی‌سازی را متوقف کند ولی ایران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی‌سازی را حق خود می‌داند.

«کارهایی مثل سنگسار را تأیید نمی‌کنیم»

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که او به عنوان یکی از اعضای حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه که از احزاب خواستار جرم دانستن زنا در ترکیه است، در مورد پرونده حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی چه نظری دارد گفت: «مشخص است که ترکیه چنین چیزهایی را تأیید نمی‌کند، ترکیه برای کمک به آزاد کردن کسانی که در ایران دستگیر شده‌اند اقدام‌های زیادی انجام داده و بسیاری از آن‌ها هم در این باره کتاب نوشته‌اند. وکیل آشتیانی هم برای رسیدن به جای امن به ترکیه آمد و البته الان به میل خود به نروژ رفته‌است».

اشاره عبدالله گل به پرونده سکینه محمدی آشتیانی، زن ۴۳ ساله ایرانی است که به جرم «زنای محصنه» و «دست داشتن در قتل» در زندان به‌سر می‌برد. خبر صدور اولیه حکم سنگسار برای او، با اعتراض‌های گسترده دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری و شخصیت‌های جهانی روبه‌رو شده‌است.

محمد مصطفایی، حقوقدان و وکیل دادگستری، که وکالت پرونده خانم آشتیانی را نیز بر عهده داشت، چندی پیش، مخفیانه از ایران به ترکیه رفته و با اخذ روادید یک‌ساله وارد اسلو پایتخت نروژ شد.

«حزب عدالت و توسعه»، که حزب اسلام‌گرای حاکم ترکیه است و در همه‌پرسی اخیر در ترکیه به نفوذ بیشتری نیز دست یافته، خواهان جرم شمردن عمل زنا در این کشور شده‌است ولی از آن‌جا که تصویب چنین قانونی می‌تواند موضوع پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را با دشواری بزرگی روبه‌رو کند تاکنون در به تصویب رساندن آن موفق نبوده‌است.
XS
SM
MD
LG