لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۶

تأیید بازداشت پنج وکیل دادگستری از سوی دادستان تهران


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، با تأیید خبر بازداشت پنج وکیل دادگستری در ایران، اتهام آنها را «ارتکاب جرایم امنیتی» نامید.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس دولت‌آبادی روز یک‌شنبه با اعلام این خبر افزود که سه نفر از این افراد در فرودگاه امام خمینی تهران به هنگام بازگشت از سفر آنتالیای ترکیه بازداشت شدند.

دادستان تهران، دو نفر دیگر از وکلای بازداشت شده را «مرتبط با افراد یاد شده» نامید و محل بازداشت آنها را نیز در تهران ذکر کرد.

روزنامه شرق و وب‌سایت‌های اصلاح‌طلب، پیش از این از بازداشت سارا صباغیان، مریم کیان‌ارثی و مریم کرباسی، هر سه از وکلای دادگستری، در روز شنبه در فرودگاه امام خمینی توسط مأموران امنیتی خبر داده‌بودند.

دادستان تهران اتهام وکلای بازداشت شده را «ارتکاب جرایم امنیتی و انجام اعمال خلاف شئونات جمهوری اسلامی در خارج از کشور» اعلام کرد و افزود که این افراد اخیراً به دستور بازپرس شعبه امنیت دادسرای شهید مقدس بازداشت شده‌اند.

وی در مورد جزئیات اتهامات این افراد توضیح دیگری نداد.

به نوشته وب‌سایت کلمه»، نزدیک به میر حسین موسوی، هنوز از محل نگهداری و علت بازداشت این سه وکیل خبری در دست نیست.
یک روز پیش از بازداشت این وکلا، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با انتقاد از وکلایی که به گفته وی با «رسانه‌های بیگانه» مصاحبه می‌کنند، این گونه اقدام‌ها را موجب «وهن جامعه وکالت» قلمداد کرد.

به نوشته کلمه، سارا صباغیان که از اعضای کمیته پشتیبان حقوق زنان و کودکان کانون وکلای دادگستری است، روز ۱۷ تیر ماه نیز توسط مامورانی که قصد بازداشت محمدعلی دادخواه، وکیل مدافع مجید توکلی، دانشجوی دربند دانشگاه امیرکبیر را داشتند، به همراه چند وکیل دیگر همراه محمدعلی دادخواه بازداشت شد.

سارا صباغیان یکی از وکلای حسین رونقی (بابک خرمدین)، از وبلاگ‌نویسان زندانی نیز هست. مریم کیان‌ارثی نیز وکیل کبری نجار، زنی که چندی پیش به سنگسار محکوم شده بود، است.

یک روز پیش از بازداشت این وکلا، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با انتقاد از وکلایی که به گفته وی با «رسانه‌های بیگانه» مصاحبه می‌کنند، این گونه اقدام‌ها را موجب «وهن جامعه وکالت» قلمداد کرد.

افزایش فشار بر وکلای دادگستری در ایران در ماه‌های اخیر، در حالی صورت می‌گیرد که به گفته رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، طبق قانون، وکلا در ایران در موضع دفاع، مصونیت قضایی دارند.

نسرین ستوده، از ۱۳ شهریورماه سال جاری در زندان اوین به سر می‌برد و روزهاست که دست به اعتصاب غذا زده‌است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG