لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۷

حامد کرزی: از مدت‌ها پیش در حال گفت‌ و گو با طالبان هستیم


حامد کرزای، رییس جمهور افغانستان، در مراسم معرفی اعضای شورای صلح به ریاست برهان الدین ربانی (نفر سمت چپ)
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان تأیید کرد که دولت او «از مدت‌ها پیش» در حال انجام گفت‌وگوهای غیر رسمی با طالبان در مورد برقراری صلح در افغانستان است.

وی این مطلب را در مصاحبه‌ای با «لری کینگ» مجری شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان که روز دوشنبه پخش شد بیان کرد.

رئیس جمهور افغانستان در این مصاحبه گفت: «ما با طالبان به عنوان یک گروه هم‌وطن صحبت کرده‌ایم. تماس ما به صورت رسمی و مداوم با آدرسی مشخص نبوده، بلکه تماس‌های غیر رسمی و شخصی از مدت‌ها پیش در جریان بوده‌است.»

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان نیز پیش از این گفته‌بود که دولت افغانستان «از چند سال پیش» با «سطوح مختلف طالبان افغان که خواستار ارتباط دوباره با دولت‌اند» در تماس بوده ‌است.

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز پیش از این گفته‌است که ائتلاف نظامی حاضر در افغانستان از تماس‌هایی که گروه طالبان در بالاترین سطوح خود با دولت کرزی داشته آگاه است.

دولت افغانستان، روز یک‌شنبه برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین این کشور را به عنوان رئیس شورای جدیدی که برای گفت‌وگو با گروه‌های پیکارجو تشکیل شده است را منصوب کرد.

این شورا که از ۷۰ عضو تشکیل شده، از سوی حامد کرزی و به منظور هدایت گفت‌وگوهای صلح برپا شده‌است.

افزایش موارد اشاره مقام‌های افغان به گفت‌وگو با طالبان، در حالی صورت می‌گیرد که با گذشت ۱۰ سال از آغاز جنگ نیروهای بین‌المللی علیه طالبان، حمایت از افزایش عملیات نیروهای ائتلاف، در ایالات متحده و دیگر کشورهای هم‌پیمان آن در ناتو رو به کاهش گذاشته‌است.

نیروهای ائتلاف بین‌المللی، تابستان گذشته با اعزام هزاران نظامی آمریکایی به مناطق جنوبی افغانستان امیدوار بودند تا امنیت را در قلب منطقه طالبان برقرار کنند اما این تلاش‌ها هنوز نتایج دلخواه را دربر نداشته‌است.

دولت افغانستان می‌گوید امیدوار است با تشکیل «شورای عالی صلح» که کار خود را رسماً از روز پنج‌شنبه آغاز کرده به گفت‌وگوهای خود با گروه طالبان شکل و ساختار منظم‌تری ببخشد.

برهان‌الدین ربانی، رئیس این شورا، در مراسم پذیرش این سمت گفت: «تا کی می‌خواهیم منتظر بمانیم تا خارجی‌ها برای ما امنیت بیاورند؟ تا کی می‌خواهیم شاهد انفجار در مساجدمان و کشته شدن رهبرانمان باشیم؟ صلح تنها وقتی می‌آید که با هم همکاری داشته‌باشیم.»

گروه طالبان رسماً اعلام کرده که تا زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان با دولت کرزی مذاکره نخواهد کرد اما با این حال بسیاری از رهبران طالبان از راه‌های مستقیم یا غیر مستقیم خواهان تماس با مقام‌های ارشد دولتی شده‌اند.

در همین حال، حامد کرزی نیز ماه فوریه گذشته هیئت کوچکی از اعضای پیشین طالبان را به عربستان سعودی فرستاد تا حمایت این کشور را برای کمک به آغاز مذاکرات با طالبان جلب کند.

اما سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان اظهار داشت تا زمانی که طالبان همه روابط خود را با اسامه بن‌لادن و سازمان القاعده قطع نکند، پادشاهی سعودی در روند صلح با گروه طالبان دخالت نخواهد کرد.

گروه طالبان که از اسلام‌گرایان افراطی سنی تشکیل شده و اکثریت افراد آن از قوم پشتون هستند از سال ۲۰۰۱ میلادی به این سو تلاش داشته تا حکومت کابل را سرنگون کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG