لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۲

«كلينتون برنامه اى براى ديدار با هیئت ايرانى در کنفرانس افغانستان ندارد»


خبر برگزارى كنفرانس افغانستان در سفر ماه گذشته هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا، به مقر سازمان پيمان آتلانتيك شمالى در بروكسل اعلام شد و خانم كلينتون گفت كه احتمال دارد از ايران براى حضور در آن دعوت شود.
سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا اعلام كرد كه هيلارى كلينتون برنامه اى براى ملاقات جداگانه با هيئت ايرانى شركت كننده در كنفرانس افغانستان ندارد.

كنفرانس بين المللى افغانستان قرار است روز ۳۱ ماه مارس در شهر لاهه هلند و با نظارت سازمان ملل متحد برگزار شود.

رابرت وود، سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا، احتمال ديدار هيلارى كلينتون با هیئت ايرانى را رد نكرد ولى گفت كه مذاكرات دو جانبه اى ميان وزيران امور خارجه ايران و آمريكا برنامه ريزى نشده است.

وى اظهار داشت: «من اين احتمال را كه ممكن است به نوعى تماسى ميان طرفين برقرار شود را رد نمى كنم ولى تا جايى كه خبر دارم برنامه اى براى مذاكره ميان هيئت هاى طرفين وجود ندارد.»

آقاى وود هدف از برگزارى كنفرانس افغانستان را كمك به اوضاع اين كشور و پاكستان عنوان كرد و گفت: اين كنفرانس فراتر از مسائل ايران و آمريكا است. آن در باره افغانستان و اوضاع منطقه است و جايى كه ما بايد روى آن متمركز شويم.

خبر برگزارى كنفرانس افغانستان در سفر ماه گذشته هيلارى كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا، به مقر سازمان پيمان آتلانتيك شمالى در بروكسل اعلام شد و خانم كلينتون گفت كه احتمال دارد از ايران براى حضور در آن دعوت شود.

قرار است كه وزير امور خارجه آمريكا در نشست لاهه جزئيات سياست هاى اين كشور در قبال افغانستان و پاكستان را اعلام كند.

ايران از حضور در اين نشست استقبال كرده است ولى مى گويد كه هنوز به طور رسمى به آن دعوت نشده است.

دعوت از ايران به عنوان يكى از گام هاى نخست دولت باراك اوباما براى تعامل با ايران ارزيابى شده است.

دولت باراك اوباما در ميانه بازنگرى سياست هاى خود در قبال ايران است و من در حال حاضر نمى توانم در زمينه چگونگى تعامل واشينگتن با تهران جزئياتى ارائه كنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
آقاى اوباما از بازنگرى در سياست هاى آمريكا در قبال تهران خبر داده و از ایران خواسته است مشت گره كرده خود را باز كند تا دست دوستى آمريكا به سوى اين كشور دراز شود.

مقام هاى جمهورى اسلامى ايران مى گويند كه بايد شاهد «تغييرات واقعى» باشند هر چند پاره اى از رهبران تهران از جمله آيت الله خامنه اى نسبت به هر گونه تغيير سياست واشينگتن در برابر ايران ابراز ترديد كرده اند.

آيت الله خامنه اى هفته گذشته در ديدار با عبدالله گل، رئيس جمهورى تركيه گفت: «دولت آمريكا در حال ادامه همان مسير قبلى است و هيچ نشانه اى از تلاش براى جبران خطاها ديده نمى شود.»

در صورت شركت ايران در كنفرانس بين المللى افغانستان، اين نخستين بار نخواهد بود كه مقام هاى ديپلماتيك آمريكا و ايران در چنين نشست رودر رويى حضور مى يابند.

كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه سابق آمريكا، همراه با همتاى ايرانى خود در چندين كنفرانس در باره ايجاد ثبات در عراق شركت كردند ولى امكانى براى گفت و گوى رودر روى طرفين بوجود نيامد.

ايران و آمريكا از سه دهه گذشته تا كنون در حوزه هاى مختلفى با يكديگر اختلاف دارند.

آمريكا با انتقاد از برنامه هسته اى ايران، فعاليت هاى اتمی تهران را گامى در مسير دستيابى به سلاح هسته ای عنوان مى كند.

آنچه كه حمايت تهران از تروريسم بين المللى و تجهيز شبه نظاميان در لبنان، عراق و سرزمين هاى فلسطينى خوانده شده است نيز از ديگر عوامل تنش ميان طرفين است.

ايران هر گونه اتهامى در اين زمينه ها را رد كرده است.

رابرت وود روز چهارشنبه اعلام كرد كه دولت باراك اوباما در ميانه بازنگرى سياست هاى خود در قبال ايران است و من در حال حاضر نمى توانم در زمينه چگونگى تعامل واشينگتن با تهران جزئياتى ارائه كنم.

سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا اظهار داشت: «قبل از هر گونه گفت و گويى با ايران در باره اين مسائل نيازمند اتمام بازنگرى خود هستيم و به نظرم اين مناسب است.»
XS
SM
MD
LG