لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۰۹

آتش سوزی پژو ۴۰۵؛ بحث روز صنعت خودرو ایران


به گفته محمد رويانيان، رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران، طی شش ماهه نخست سال ۱۳۸۵، حدود ۷۰۰ دستگاه خودرو در تهران دچار حريق شده اند که ۷۰ درصد از آنها توليد ايران خودرو بوده اند.

طی چند ماه گذشته بحث خودروهايی که ناگهان آتش می گيرند و در بسياری موارد سرنشينان خود را به کام مرگ می کشانند، به يکی از مباحث داغ روز در ايران تبديل شده است.


به گفته رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران بيشتر اين خودروها، پژو ۴۰۵ توليد شرکت ايران خودرو بوده اند.


ايران خودرو اما در پاسخ می گويد که مشکل فنی در موتور اين ماشين ها برطرف شده و به همين علت نيازی به توقف توليد آنها نيست.


به گفته محمد رويانيان، رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران، طی شش ماهه نخست سال ۱۳۸۵، حدود ۷۰۰ دستگاه خودرو در تهران دچار حريق شده اند که ۷۰ درصد از آنها توليد ايران خودرو بوده اند.


۴۰ درصد از اين ماشين ها به گفته پليس راهنمايی و رانندگی، پژو ۴۰۵ بوده اند.


آقای رويانيان در ادامه گفت که اين حوادث حدود ۳۰۰ قربانی اعم از کشته و مجروح برجای نهاده است.


وی تصريح کرد که پليس مصمم است مساله امنيت اين خودروها را با جديت دنبال کند.


مسعود مهاجر کارشناس مسائل حمل و نقل در گفت و گو با راديوفردا می گويد که هنوز علت اصلی اين آتش سوزی ها مشخص نشده و احتمال دخالت داشتن عامل تصادفات رانندگی نيز در بروز حريق زياد است.


وی مي گويد: « آمار تصادفات در ايران بسيار بالاتر از ميانگين بين المللی است و در موارد زيادی، تصادف علت اصلی مرگ سرنشينان به شمار می آيد.»


به گفته مسئولين ايران خودرو، مساله نقص فنی ماشين های توليدي این شرکت که مربوط به سيستم سوخت اين خودروها بوده برطرف شده اند و در اتومبيل های توليدی سال ۸۵، چنين ايرادی وجود ندارد.


مهدی قاسم، مدير بازاريابی ايران خودرو می گويد: « نه ايران خودرو و نه پليس هيچ گزارشی مربوط به وجود نقص فنی در خودروهای توليد امسال دريافت نکرده اند و به همين دليل ثبت نام از متقاضيان ادامه خواهد يافت.»


مسعود مهاجر کارشناس مسائل حمل و نقل می گويد که به اعتقاد او، « مساله پژوهای ۴۰۵ از ابعاد فنی فراتر رفته و به صورت بگو مگويی ميان سازمان های مختلف در آمده که هيچ يک نيز به اثبات نرسيده است.»


شرکت دولتی ايران خودرو سالانه حدود ۵۵۰ هزار اتومبيل توليد می کند و پژو ۴۰۵ در زمره پرفروش ترين خودروها در ايران به شمار می آيد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG