لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۳۷

در خواست مادران سه کوهنورد آمريکايی از رهبر جمهوری اسلامی


سیندی هیکی، نورا شرود و لورا فتال، مادران سه کوهنورد آمریکایی در زمان ورود به فرودگاه امام خمینی تهران.
مادران سه کوهنورد آمريکايی که در ايران زندانی هستند در نامه ای به آيت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، خواهان آزادی فرزندانشان شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتد پرس، مادران شان باوئر، سارا شرود و جاش فتال سه کوهنورد آمريکايی روز چهارشنبه نامه خود را برای رهبر جمهوری اسلامی فرستادند. جمهوری اسلامی حدود يکسال پيش اين سه کوهنورد را در نزديکی مرز ايران و عراق دستگير کرده و به اتهام جاسوسی آن ها را به زندان انداخته است.

سيندی هيکی، نورا شرود و لورا فتال در اين نامه از آقای خامنه ای خواسته اند به «دوران بی انصافی و بی عدالتی بازداشت فرزندانشان» پايان دهد. اين سه مادر آمريکايی گفته اند بايد به سرعت يا دادگاه فرزندانشان برگزار شود و يا هر سه آزاد شوند.

اين سه مادر آمريکايی در جريان سفری که به ايران و برای ملاقات با فرزندان خود داشتند، تلاش کردند با رهبر جمهوری اسلامی ديدار کنند که امکان آن فراهم نشد.

پرونده اين سه کوهنورد آمريکايی از ماه گذشته وارد دور ديگری شد. بنياد «نيشن» در آمريکا در گزارشی تحقيقی که دوماه وقت برای آن صرف شده، اعلام کرد سه کوهنورد آمريکايی که به اتهام ورود غيرقانونی به مرز ايران و جاسوسی به زندان افتاده‌اند وارد خاک ايران نشده بودند و به زور به خاک ايران برده شده و آنجا دستگير شده‌اند.

شان باوئر، سارا شورد و جاش فتال که حدود يک سال از دستگيری آنها می‌گذرد، گفته بودند که اشتباهی وارد خاک ايران شده‌اند.

«نيشن» در گزارشی اعلام کرد با دو شاهد عينی گفت وگو کرده و آنها تاييد کرده و گفته‌اند که سه کوهنورد آمريکايی در زمان دستگيری، در خاک عراق بوده اند.

«نيشن» می‌گويد حاضر به فاش کردن نام شاهدان خود نيست، چرا که اين افراد از هرگونه عمليات تلافی‌جويانه از سوی ايران احساس خطر می کنند.

استر کاپلان از نيشن گفته بود: «اين دو شاهد می‌گويند ناجا، نيروی انتظامی ايران، آنها را به زور خواسته‌اند ببرند وقتی سه کوهنورد نرفتند، تيرهوايی شليک کردند.»

خانم کاپلان افزوده بود: «پس از اين که بدون توجه به شليک هنوز سه کوهنورد آمريکايی حاضر به ورود به خاک ايران نيستند، مامور ناجا وارد خاک عراق شده و به زور آنها را به آن سمت می برد.»

«نيشن» به نقل از دو منبع ديگر می‌گويد ماموران ياد شده در اين گزارش که دستگيری را انجام داده اند، بازداشت شده و به جرم آدم ربايی و قتل هم اکنون در زندان به سر می برند.

مادران سه کوهنورد آمريکايی حدود سه ماه پيش در ميان تبليغات رسانه های دولتی جمهوری اسلامی از جمله پرس تی وی، به ايران رفته و موفق شدند در يک هتل با فرزندان خود ديدار کنند. سه کوهنورد ياد شده در زندان اوين هستند.

حيدر مصلحی، وزير اطلاعات جمهوری اسلامی پيشتر گفته بود مدارک مستندی وجود دارد که نشان می دهد سه کوهنورد بازداشت شده آمريکايی در ايران با سرويس های اطلاعاتی آمريکا همکاری می کردند.

حيدر مصلحی در گفت وگوی اختصاصی با شبکه تلويزيون انگليسی زبان دولت ايران، «پرس تی وی»، گفته بود که اسناد و مدارک اين موضوع را به زودی در اختيار رسانه ها قرار می دهد.

متعاقب آن، فيليپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمريکا اين موضوع را رد کرده و آن را «اتهامی واهی و بی اساس» خوانده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG