لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۲۵

ایران نمایشگاه کتاب پاریس را تحریم کرد


نمايشگاه کتاب پاريس، به مناسبت شصتمين سالگرد تاسيس کشور اسراييل، از ‪ ۳۹‬نويسنده اين کشور دعوت کرده است در اين نمايشگاه شرکت کنند. (عکس از AFP)

جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد که در اعتراض به حضور چند نویسنده اسرائيلی به عنوان ميهمان افتخاری در نمايشگاه کتاب پاريس، در اين نمايشگاه شرکت نمي کند.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران، ایرنا، علی علی پور، معاون اداره کل مجامع و فعاليت های فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی، روز شنبه ۱۱ اسفند ماه اعلام کرد «به دليل تصميم دولت فرانسه به دعوت از اسراييل برای شرکت در نمايشگاه سالناه کتاب پاريس، ايران این نمايشگاه را تحريم کرده است.»


نمايشگاه کتاب پاريس، به مناسبت شصتمين سالگرد تاسيس کشور اسراييل، از ‪ ۳۹‬نويسنده اين کشور دعوت کرده است در اين نمايشگاه شرکت کنند.


جمهوری اسلامی ايران در سال های گذشته پيوسته در اين نمايشگاه شرکت کرده بود. نمايشگاه کتاب پاريس قرار است از ‪۲۴‬ تا ‪ ۲۹‬ اسفند ماه در پاريس برگزار شود.


چهارشنبه گذشته، لبنان هم اعلام کرده بود که نمايشگاه کتاب پاريس را تحريم مي کند. فرانسه روز جمعه از اين تصميم لبنان اظهار تاسف کرده بود.

سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی اسلامی، آيسسکو، وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی که ‪ ۵۰‬کشور عضو آن است نيز اعلام کرده است که در اعتراض به حضور نویسندگان اسرائيل در اين نمايشگاه، از کشورهای اسلامی خواسته است که از حضور در اين نمايشگاه خودداری کنند.


جمهوری اسلامی ايران، از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷، همواره از حضور در برابر اسرائيل در رويدادهای فرهنگی و ورزشی بين المللی خودداری کرده است.


ورزشکاران تيم های ملی جمهوری اسلامی، در سی سال گذشته، بارها به دليل عدم حضور در برابر رقيب اسرائيلی خود، نتيجه را واگذار کرده اند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG