لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۸

زلزله در بروجرد: ۷۰ نفر مجروح شدند


اما حدود يک سال بعد در تاريخ ۱۱ فروردين ماه سال ۸۵، زلزله ای به شدت ۶ ريشتر حدود ۲۰ روستای استان لرستان را ويران کرد و در شهر بروجرد خرابی های گسترده بر جای گذاشت. (عکس از فارس)

زلزله ای به شدت چهار و هفت دهم ريشتر بامداد پنجشنبه ۱۲ ارديبهشت شهر بروجرد واقع در استان لرستان را لرزاند و در اين حادثه ۷۰ نفر مجروح شده اند.


رضا آريايی، رييس ستاد حوادث و سوانح غيرمترقبه استان لرستان به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، گفت: «بر اثر اين زلزله که سه پس لرزه نيز پس از آن به وقوع پيوسته است، شيشه های تعدادی از منازل مسکونی شکسته شد اما تاکنون هيچ موردی از تخريب اماکن گزارش نشده است.»


اين زلزله ساعت ۴ و ۴۵ صبح پنجشنبه اتفاق افتاده است. به گفته آقای آريايی بيشتر مجروحين اين حادثه در جريان فرار از خانه هايشان مجروح شده اند.


این سومین زلزله در شهر بروجرد طی چهار سال گذشته است.


«نوروز سیاه» بروجرد


زلزله های پی در پی بروجرد از صبح روز ۱۳ ارديبهشت ماه ۱۳۸۴ آغاز شد. در اين روز زلزله ای ۵ ريشتری شيشه ها را شکست و مردم را وحشت زده کرد اما تلفات جانی يا ويرانی برجای نگذاشت.بر اساس آمار منتشر شده در سایت وزارت راه و ترابری ایران، بزرگترين زلزله ای که در اين منطقه روی داده است ۱۱۰ سال پيش بوده است که در اثر آن حدود ۶ هزار نفر کشته شدند.

اما حدود يک سال بعد در تاريخ ۱۱ فروردين ماه سال ۸۵، زلزله ای به شدت ۶ ريشتر حدود ۲۰ روستای استان لرستان را ويران کرد و در شهر بروجرد خرابی های گسترده بر جای گذاشت. اين زلزله در مجموع ۷۰ کشته و بيش از ۱۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت.


ستاد حوادث غير مترقبه استان لرستان علت آنچه «تلفات کم زلزله درود و بروجرد» خوانده بود را وقوع دو زمين لرزه با شدت کمتر پيش از وقوع زلزله ۶ ريشتری اعلام کرد.


در این زلزله بیشتر روستا های به کل ویران شدند اما ساکنان این روستا ها به دلیل آنکه شب را از وحشت زلزله بیرون از خانه سر کرده بودند زده ماندند. ابعاد ویرانی این زلزله آنچنان گسترده بود که بازسازی این روستاها هنوز تمام نشده است و دولت به جای برخی روستاهای ویران شده روستای دیگری احداث کرده است.


بر اساس آمار منتشر شده در سایت وزارت راه و ترابری ایران، بزرگترين زلزله ای که در اين منطقه روی داده است ۱۱۰ سال پيش بوده است که در اثر آن حدود ۶ هزار نفر کشته شدند.


اين زلزله، دومين زلزله شديد ايران طی يک سال گذشته است. خرداد ماه سال گذشته زلزله ای با شدت ۹/۵ ريشتر، جنوب استان قم، واقع در جنوب استان تهران را لرزاند اما خسارات جانی و خرابی بر جای نگذاشت.


XS
SM
MD
LG