لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۳

حملات مرگبار در عراق دهها کشته برجای گذاشت


خرابی ناشی یکی از حمله های روز چهارشنبه در بغداد
حملات مرگبار در عراق دستکم ۵۶ کشته و حدود ۲۵۰ زخمی در پی داشت. اين حملات که بيشتر عليه نيروهای امنيتی انجام شده، يادآور خشونت های دوران اوج گيری ناآرامی های داخلی در عراق است. این حملات همزمان با خروج نيروهای آمريکايی از عراق افزایش یافته است.

حملات ياد شده در دو سال گذشته بی سابقه بوده و نيروهای پليس و نيروهای ارتش عراق را هدف گرفته است. نيروهای آمريکايی در حال خروج از عراق هستند و فقط ۵۰ هزار نيروی نظامی در اين کشور باقی می مانند که پايين ترين شمار نيروهای نظامی مريکايی در اين کشور، در هفت سال گذشته است.

انفجارهای قوی در ساختمان های امنيتی که از مجموعه های امن به شمار می آيند، باعث خرابی های زياد شد و حتی بلوک های محافظ سيمانی که برای حفاظت نصب شده بود، تخريب شد.

به گزارش آسوشيتد پرس، وزارت خارجه عراق اعلام کرد شورشيان و شبه نظاميان در تلاش هستند در حالی که دولت عراق هنوز تشکيل نشده، تا جايی که می توانند هرج و مرج داخلی ايجاد کنند.

هوشيار زيباری، وزير خارجه عراق گفت:«شما در عراق با دولت از کار افتاده روبرو هستيد و يک خلاء سياسی و همزمان، نيروهای آمريکايی که در حال خروج هستند. در چنين فضايی، گروه های تروريستی شرايط را مساعد می بينند.»

انفجارها و ناامنی ها، خشم و ناراحتی مردم را در پی داشت و معترضان، دولت و مقامات امنيتی را به ناکارآمدی در برابر شورشيان، متهم کردند.

حدود ۲۶۵ نيروهای نظامی و امنيتی در سه ماه گذشته در عراق کشته شدند. در پنج ماه پيش از آن، اين آمار در حدود ۱۸۰ تن بود. در ماه اوت، ماه جاری ميلادی، به طور ميلادی هر روز پنج نيروهای انتظامی و نظامی در عراق کشته شدند.

حملات عراق در ۱۴ شهر اين کشور روی داد و در برخی از شهرها، شورشيان به قصد در دست گيری کنترل امنيتی، نيروهای انتظای را هدف قرار دادند.

مرگبارترين حمله در کوت در ۱۶۰ کيلومتری جنوب شرقی بغداد روی داد و يک بمبگذار انتحاری، خودروی بمبگذاری شده را به ديوار حائل امنيتی ايستگاه پليس کوبيد. ۱۹ تن کشته شدند که ۱۵ تن از آنها از نيروهای پليس بودند. ۹۰ تن هم زخمی و مجرو ح شدند.

در شمال بغداد يک بمبگذار انتحاری هم يک خودروی بمبگذاری شده در يک پارکينگ پشت ايستگاه پليس منتشر کرد که باعث کشته شدن ۱۵ تن از جمله شش نيروی پليس شد.

در شهر موصل هم شبه نظاميان يک ايستگاه بازرسی را به گلوله بستند که يک پليس کشته شد. حمله های ديگری هم در استان صلاح الدين روی داد.

يک پليس در شهر تکريت، زادگاه صدام حسين به آسوشيتد پرس گفت که اين حمله ها، باعث می شود عراق به دوران ناامنی و بی ثباتی بازگردد. در تکريت هم بمب کنار جاده ای باعث کشته شدن يک پليس و زخمی شدن يک پليس ديگر شد.

گزارش ها حاکی است نگرانی ها از بالاگرفتن ناامنی در عراق و امکان بروز ناامنی های بيشتر، جدی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG