لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۳

«اتحاد با سوریه به حل بحران لبنان بستگی دارد»


ملک عبدالله پادشاه عربستان برای گفتگو با حسنی مبارک، رییس جمهور مصر در باره مشکلات اعراب به شرم الشیخ رفته است. (عکس از AFP)

همزمان با دیدار رهبران مصر و عربستان سعودی، این دو کشور در انتقاد از سوريه اعلام کردند که بهبود روابطشان با دمشق به حل بحران سياسی در لبنان بستگی دارد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، سخنگوی رييس جمهوری مصر، سليمان عواد گفته است: «روابط مصر و عربستان با سوريه در بهترين حالت قرار ندارد و ما روی مشکلات، مشخصاً انگشت می گذاريم.»


آقای عواد اين سخنان را بعد از ملاقات حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر و ملک عبد الله پادشاه عربستان سعودی ابراز کرد. ملک عبد الله برای گفتگو درباره بحران اعراب به مصر سفر کرده است.


مصر و عربستان در اجلاس سالانه رهبران عرب که ۱۰ فروردين در دمشق برگزار شد، با هيئت های نمايندگی سطح پایین شرکت کردند.


اين دو کشور دليل اين اقدام را «دخالت سوريه در انتخابات رياست جمهوری لبنان» اعلام کرده بودند.


لبنان از ۲۳ نوامبر، زمانی که دوره رياست جمهوری اميل لحود به پايان رسيد، بدون رييس جمهوری مانده است و پارلمان اين کشور، به دليل فقدان توافق ميان جناح های سياسی در مورد يک نامزد مشخص، نتوانسته است جايگزين او را انتخاب کند.عربستان سعودی، آمريکا و کشورهای غربی از دولت ائتلافی لبنان حمايت می کنند در حالی که ايران و سوريه، از حزب الله لبنان، که مخالفان دولت لبنان است پشتیبانی می کنند.

رای گيری برای انتخابات رياست جمهوری لبنان، ۲۰ اسفند ماه برای شانزدهمن بار به تعويق افتاد.


عربستان سعودی، آمريکا و کشورهای غربی از دولت ائتلافی لبنان حمايت می کنند در حالی که ايران و سوريه، از حزب الله لبنان، که مخالفان دولت لبنان است پشتیبانی می کنند.


آقای عود، همچنين گفته است: «دو رهبر مصر و عربستان به اين نتيجه رسيده اند که مسئله لبنان کليد توسعه روابط اعراب است»


او افزود: «مصر و عربستان، ايجاد دوستی واقعی را وظيفه خود می دانند، بهبودی شرايط با عمل کردن به وجود می آيد ، نه با حرف و نه با سخن گفتن در باره مقاصد خوب»


عمر موسی دبير کل اتحاديه عرب هم به گفتگو های مصر و عربستان در شرم الشيخ پيوسته است. اما سخنگوی رييس جمهوری مصر گفته است که از پيشنهاداتی که ممکن است عمر موسی برای حل بحران لبنان مطرح کرده باشد اطلاعی ندارد.


عربستان سعودی، مصر و سوريه برای بيش از يک دهه با يکديگر متحد بودند. اما اين اتحاد پس از تررو رفيق حريری در سال ۲۰۰۵ ميلادی از هم پاشيد.


نزديکان حريری سوريه را متهم به دست داشتن در ترور او می کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG