لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۱۵

اعتراض به بازداشت يک روزنامه نگار ديگر در تهران


سازمان گزارشگران بدون مرز نيز نيز ايران را بزرگترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه معرفی کرده و اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۰ روزنامه نگار در ايران زندانی هستند. (عکس از RFERL)

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ای به بازداشت «غير قانونی» مسعود رفيعی طالقانی روزنامه نگار سرويس سياسی روزنامه فرهنگ آشتی و توقيف هفته نامه پيغام بروجرد اعتراض کرد.


سازمان بين المللی مدافع حقوق روزنامه نگاران با اشاره به بازداشت مسعود رفيعی طالقانی از ۲۵ فروردين تاکنون اعلام کرده است: «مسعود رفيعی طالقانی به ليست ده روزنامه نگار زندانی در بزرگترين زندان خاورميانه برای روزنامه نگاران اضافه شد.»


ماموران امنيتی لباس شخصی بيش از دو هفته پيش به منزل مسعود رفيعی طالقانی مراجعه و پس از بازرسی منزل و ضبط وسايل کار و مدارک شخصی وی، اين روزنامه نگار را به محلی نامعلوم منتقل کرده اند. دلايل بازداشت او هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.


خبر بازداشت اين روزنامه نگار با تاخيری يک هفته ای، در تاريخ سوم ارديبهشت ماه از سوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران اعلام شد اما مديران روزنامه فرهنگ آشتی که آقای رفيعی طالقانی در آن کار می کرده است تاکنون در باره علت بازداشت و اتهامات وارده به او خبری منتشر نکرده اند.

خبر بازداشت اين روزنامه نگار با تاخيری يک هفته ای، در تاريخ سوم ارديبهشت ماه از سوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران اعلام شد اما مديران روزنامه فرهنگ آشتی که آقای رفيعی طالقانی در آن کار می کرده است تاکنون در باره علت بازداشت و اتهامات وارده به او خبری منتشر نکرده اند.


سازمان گزارشگران بدون مرز در بيانيه خود همچنين از تداوم سرکوب مطبوعات در ايران خبر داده و نوشته است: «اقدامات غير قانونی هيات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد اسلامی در سرکوب مطبوعات ادامه دارد و اين ارگان جانشين دستگاه قضايی شده است.»


در اين بيانيه با اظهار تاسف و اشاره به اينکه «سانسور، دستگيری خودسرانه و صدور آرای محکوميت ناعادلانه به امر روزمره رسانه ها در ايران تبديل شده است» تاکيد شده است: «مقامات مسئول ايران بايد به اين اقدامات خودسرانه و غير قانونی پايان دهند.»


سازمان گزارش گران بدون مرز در بخش ديگری از بيانيه خود نسبت به توقيف هفته نامه «پيغام بروجرد» با شکايت وزارت ارشاد اسلامی و حکم دادسرای عمومی وانقلاب بروجرد، اعتراض کرده است.


غلامعلی فلاح مديرکل ارشاد اسلامی لرستان، سه شنبه ضمن دفاع از توقيف هفته نامه پيغام بروجرد به خبرگزاری فارس گفته بود: «علت توقيف اين نشريه اهانت به مردم شهرستان های لرستان و ايجاد تفرقه و اختلافهای قومی بوده است.» به گفته آقای فلاح اتهام هفته نامه پيغام بروجرد آن است که «در چهارشنبه شانزدهم اسفند ماه سال گذشته با چاپ مطلبی از فرزند امام جمعه شهرستان بروجرد به مردم ديگر شهرستانهای لرستان از جمله خرم آباد توهين کرده است.»


هفته نامه پيغام بروجرد به مدير مسئولی «احمد ترک زبان» تا قبل از توقيف يکی از ۱۶ نشريه ای به شمار می رفت که در استان لرستان منتشر می شوند.


روز گذشته هم خبرهای ضد و نقيضی از سوی مقام های رسمی در خصوص توقيف روزنامه همبستگی انتشار يافت. ابتدا ناصر سراج نماينده قوه قضائيه در هيات نظارت بر مطبوعات از توقيف اين روزنامه خبر داد اما ساعتی بعد محمد پرويزی مديرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد اسلامی گفت که انتشار اين روزنامه متوقف شده و در صورت عدم معرفی مدير مسؤل جديد امتياز آن لغو خواهد شد.


حمله به انجمن صنفی روزنامه نگاران


در آستانه ۱۲ ارديبهشت روزجهانی آزادی مطبوعات نهادهای حکومتی و مديران رسانه های نزديک به دولت بر شدت حملات خود به انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران افزوده اند.


در روز ششم ارديبهشت ماه ديوان عدالت اداری وابسته به قوه قضائيه، با رد شکايت انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران، نظر اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمايی وزارت کار و امور اجتماعی را مبنی بر «عدم تاييد انتخابات سال گذشته انجمن صنفی روزنامه نگاران» تاييد کرد.


روز سه شنبه ۱۰ ارديبهشت نيز مهدی فضائلی مدير انجمن روزنامه نگاران مسلمان، که در ايران به عنوان تشکلی نزديک به جناح راست شناخته می شود در دانشگاه علوم سياسی دانشگاه تهران رسانه های منتقد دولت را «همراه با بيگانگان» و «پايگاه دشمن» معرفی کرد.


روز سه شنبه ۱۰ ارديبهشت نيز مهدی فضائلی مدير انجمن روزنامه نگاران مسلمان، که در ايران به عنوان تشکلی نزديک به جناح راست شناخته می شود در دانشگاه علوم سياسی دانشگاه تهران رسانه های منتقد دولت را «همراه با بيگانگان» و «پايگاه دشمن» معرفی کرد.

اين اتهام اولين بار از سوی علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به روزنامه های اصلاح طلب در سال ۷۷ وارد شد و اندکی بعد به دستور قوه قضائيه ده ها روزنامه اصلاح طلب توقيف شدند.


آقای فضائلی نيز از اقدام قوه قضائيه در خصوص توقيف ناگهانی ده ها روزنامه و هفته نامه در ارديبهشت سال ۷۹ که به «توقيف فله ای مطبوعات» شهرت يافته حمايت کرد و گفت «اقدام نظام را در آن مقطع در برخورد با اين نشريهها صحيح می دانم».


اين درحالی است که سازمان گزارش گران بدون مرز اعلام کرده است که از بهار سال ١٣٧٩ تا به امروز بيش از ١٥٠ نشريه در ايران توقيف و از انتشار باز مانده اند. اين سازمان تاکيد کرده که از ابتدای سال ۲۰۰۸ ميلادی مصادف با ۱۱ دی ماه ۸۶ تاکنون و طی کمتر از ۴ ماه ۲۲ نشريه در ايران توقيف شده اند.


خزان مطبوعات ادامه دارد


اما انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران نيز طی روزهای اخير با انتشار اطلاعيه به مناسبت ۱۲ ارديبهشت روز جهانی آزادی مطبوعات شرايط فعلی مطبوعات در ايران را «خزان مطبوعات» توصيف و تاکيد کرد که روز به روز بر محدوديت های پيش روی روزنامه نگاران در جهت انجام وظايف حرفه ای و اخلاقی شان افزوده می شود.


اين انجمن همچنين گزارشی از فشارهای وارده بر مطبوعات در فاصله ارديبهشت سال ۸۶ تا ۸۷ را منتشر کرده و از صدور ۲۹ دستور لغو مجوز انتشار يا توقيف نشريات، عمدتاً توسط هیأت نظارت بر مطبوعات خبر داده است.


  • در یک سال گذشته در برای روزنامه نگاران ۳۹ مورد حکم مجرميت و محکوميت به زندان، جزای نقدی، شلاق، ممنوعيت خروج، تبعيد، پرداخت وثيقه و معرفی کفيل از سو نهادهای حکومتی و قوه قضائيه صادر شده است.
انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران

در اطلاعيه انجمن صنفی روزنامه نگاران آمده است: «در اين مدت برای روزنامه نگاران ۳۹ مورد حکم مجرميت و محکوميت به زندان، جزای نقدی، شلاق، ممنوعيت خروج، تبعيد، پرداخت وثيقه و معرفی کفيل از سو نهادهای حکومتی و قوه قضائيه صادر شده است.»


همچنين احضار و فراخوان ۱۷ روزنامهنگار يا دست اندرکار مطبوعاتی به دادسراها و جلسات باز پرسی، صدور حکم بازداشت برای ۱۵ روزنامهنگار، برگزاری حدود يکصد و بيست جلسه دادگاه بدوی، دادگاه تجديدنظر يا تعيين وقت بعدی برای رسيدگی به اتهامات وارده به مطبوعات از سوی انجمن صنفی روزنامه نگاران به عنوان بخشی از فشارهايی عنوان شده است که در يک سال اخير بر روزنامه نگاران و مطبوعات وارد شده است.


دستور توقيف نشرياتی همچون مجله زنان و دنيای تصوير با سابقه انتشار بيش از ۱۵ سال و نيز روزنامههای شرق و هم ميهن و روزنامه آريا نيز بخش ديگری از اقدامات محدود کننده جناح حاکم بر ايران عليه مطبوعات معرفی شده است.


سازمان گزارشگران بدون مرز نيز نيز ايران را بزرگترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه معرفی کرده و اعلام کرده است که در حال حاضر ۱۰ روزنامه نگار در ايران زندانی هستند.


XS
SM
MD
LG