لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۰۴

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز شنبه برای دیداری دو روزه وارد تهران شد و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، نیز از وی استقبال کرد.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، بشار اسد، در این سفر دو روزه درباره مسایل خاورمیانه، عراق و روابط دوجانبه، با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو می کند.


قرار است رییس جمهوری سوریه در جریان این سفر، با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی لاریجانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی و منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفت و گو کند.


این دومین سفر بشار اسد به جمهوری ا سلامی ایران پس از انتخاب محمود احمدی نژاد، به ریاست جمهوری است

این دومین سفر بشار اسد به ایران پس از انتخاب محمود احمدی نژاد، به ریاست جمهوری است. آقای اسد، نخستین میهمان خارجی آقای احمدی نژاد هم بود که یک سال پیش به تهران آمد.


فاروق الشرع، معاون رییس جمهوری و وعید المعلم، وزیر امور خارجه سوریه، بشار اسد را در این سفر همراهی می کنند.


سوریه یکی از مهم ترین شرکای استراتژیک ایران است و هر دو کشور در تحولات سیاسی لبنان و عراق نقش اساسی دارند.


آمریکا بارها دو کشور ایران و سوریه را متهم کرده که در ناآرامی های عراق دست دارند.


سفر بشار اسد همزمان با حضور کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا در عراق و باز شدن دوباره مرزهای عراق با ایران و سوریه است.


مقامات نظامی عراق، ازهفته گذشته، مرزهای مشترک خود با ایران و سوریه را مسدود کرده بودند تا اقدامات امنیتی و حفاظتی شدیدتری را اعمال کنند.


سوریه همکاری های اقتصادی نزدیکی با ایران دارد و از معدود کشورهایی است که ایران توانسته صنعت خودروسازی خود را نیز در آن کشور فعال کند. این کشور، مقصد بسیاری از کالاهایی است که ایران صادر می کند.


XS
SM
MD
LG