لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۸
دو وزير دولت فرانسه و تيم برتون، کارگردان آمريکايی، از جمهوری اسلامی خواستند جعفر پناهی را آزاد کند تا بتواند در هيات داوران فستيوال فيلم کن حضور يابد.

به گزارش رويترز، برنار کوشنر وزير خارجه فرانسه و فردريک ميتران، وزير فرهنگ فرانسه روز چهارشنبه در بيانيه ای مشترک، با احترام به مبنای حق آزادی بيان و حق خلاقيت برای مردم ايران، از تهران خواستند در اسرع وقت آقای پناهی را آزاد کند.

تيم برتون، کارگردان آمريکايی که رياست امسال هيات داوران فستيوال فيلم کن را برعهده دارد، در يک کنفرانس خبری خواستار آزادی جعفر پناهی شد و گفت:« همه ما از آزادی بيان دفاع کرده و برای آن مبارزه می کنيم.»

وزير خارجه فرانسه و وزير فرهنگ فرانسه در بيانيه خود گفتند:«جعفر پناهی يکی از کارگردانان برجسته ايرانی است و جای او (نه در زندان) که در هيات داوران فستيوال کن است.»

سازمان عفو بين الملل هم روز سه شنبه (ديروز) از جمهوری اسلامی خواست جعفر پناهی، کارگردان زندانی ايرانی را آزاد کند تا بتواند در جشنواره فيلم کن حضور يابد.

جعفر پناهی به اتهام ساخت فيلمی درباره انتخابات رياست جمهوری خردادماه سال گذشته در ايران، بيش از دوماه پيش دستگير و به زندان اوين منتقل شد.

محمد حسينی وزير ارشاد با اشاره به اظهارات مسوولان قضايی و امنيتی گفته آقای پناهی « در حال ساخت فيلمی عليه نظام و بحث های مربوط به حوادث اخير بوده » و ادعا کرده که فيلم در دست ساخت اين کارگردان سينما « به مسائل بعد از انتخابات دامن زده است.»

آقای پناهی به عنوان عضوی از هيات داوران جشنواره فيلم کن انتخاب شده که از شاخص ترين جشنواره های هنری سينمايی در جهان محسوب می شود.

حسيبه حاج سهرويی (Hasib Hadj Sahraoui) معاون مدير مرکز خاورميانه و شمال آفريقای عفو بين الملل به خبرگزاری فرانسه گفت:«يک صندلی خالی در فستيوال فيلم کن، نادانی و بی عدالتی ايران در سرکوب کسانی که انتقاد صلح آميز داشته اند را پررنگ می کند.»

جعفر پناهی، برای ساخت و کارگردانی فيلم دايره، شيرطلايی جشنواره ونيز را در سال ۲۰۰۰ و برای فيلم آفسايد، خرس نقره ای جشنواره فيلم برلين در سال ۲۰۰۶ را به دست آورد.

اواخر سال گذشته، آقای پناهی راهی جشنواره فيلم برلين بود که ممنوع الخروج شد. ماه گذشته، ۵۰ نويسنده و فيلمساز ايرانی در نامه ای خواهان آزادی جعفر پناهی شدند. و چند هفته پيش هم سينماگران هاليوود، از جمله استيون اسپيلبرگ، مارتين اسکورسيزی، رابرت دونيرو، رابرت ردفورد، فرانسيس فورد کاپولا، جوئل و اتان کوئن، آنگ لی، مايکل مور و اوليور استون در نامه ای مشابه، خواهان آزادی جعفر پناهی از زندان شدند.

ژيل ژاکوب، رئيس جشنواره کن، هنگام معرفی فهرست هيئت داوران اعلام کرد که از جعفر پناهی برای شرکت در هيئت داوران جشنواره دعوت به عمل آمده و وی نيز دعوت جشنواره را پذيرفته بوده است.

شصت و سومين جشنواره بين‌المللی فيلم کن از امروز دوازدهم ماه مه، برابر با ۲۲ ارديبهشت‌ماه، و با اکران فيلم «رابين هود» ساخته ريدلی اسکات از بخش خارج مسابقه کار خود را شروع کرد.

فيلم «رونوشت برابر اصل» ساخته عباس کيارستمی و محصول مشترک سه کشور فرانسه،‌ ايتاليا و ايران تنها فيلم ايرانی بخش رقابتی و جشنواره کن امسال است.

تيم برتون، کارگردان آمريکايی و رئيس هيئت داوران جشنواره به همراه کيت بکينسِيل، هنرپيشه بريتانيايی، جيووانا متزوجورنو، هنرپيشه ايتاليايی، آلبرتو باربِرا، مدير موزه ملی سينما از ايتاليا، امانوئل کارِره، کارگردان فرانسوی، بنيتسيو دِل تورو؛ هنرپيشه پورتوريکويی، ويکتور اريکه، کارگردان اسپانيايی، و شکار کاپور، کارگردان و هنرپيشه هندی‌الاصل، داوری بخش مسابقه امسال را برعهده دارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG