لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۳۸

افزايش ۴۰۰ درصدی صادرات آمریکا به ایران


مقایسه ارزش کالاهای صادراتی آمریکا به ایران در ژانویه سال گذشته و سال جاری. رقم ها به میلیون دلار است.

براساس گزارش دولت آمريکا حجم صادرات کالا به ايران به بيشترين حد طی ۱۰ سال گذشته رسيده است. همچنين بر اساس تازه ترين گزاش گمرک ايران، امارات و آلمان همچنان بزرگترين صادر کنندگان کالا به ايران هستند.


براساس آمار رسمی دولت آمريکا، حجم صادرات کالا از آمريکا به ايران در ماههای گذشته ناگهان افزايش يافته است. در ماه ژانويه گذشته، ارزش دلاری کالاهای آمريکايی صادر شده به ايران از ۳۲ ميليون دلار گذشته است.براساس آمار رسمی دولت آمريکا، حجم صادرات کالا از آمريکا به ايران در ماههای گذشته ناگهان افزايش يافته است. در ماه ژانويه گذشته، ارزش دلاری کالاهای آمريکايی صادر شده به ايران از ۳۲ ميليون دلار گذشته است.

اين حجم صادرات به ايران در ۱۰ سال اخير بی سابقه بوده است. اين در حالی است که در ماه های گذشته تنش در روابط ايران و آمريکا افزايش يافته است.


با مقايسه آمار ژانويه سال گذشته با مدت مشابه سال جاری ميلادی مشخص می شود که حجم صادرات کالا به ايران تا حدود ۴۰۰ درصد افزايش يافته است.


سير صعودی ارزش صادرات کالا به ايران، از ماه سپتامبر ۲۰۰۷ ميلادی آغاز شده است. در اين ماه ارزش کالاهای صادراتی آمريکا به ايران ناگهان از ۶/۶ ميليون دلار به ۸/۲۰ ميليون دلار رسيده است.


آلمان و بزرگترين شريک تجاری اروپايی ايران


در حالی که پيش از اين رسانه ها ايتاليا را بزرگترين شريک تجاری اروپايی جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده بودند، با انتشار گزارش ۱۱ ماهه گمرک جمهوری اسلامی ايران مشخص می شود که ايران بيشترين حجم واردات و صادرات کالا را با کشور آلمان دارد.


خارج از اروپا هم ايران بزرگترين حجم داد و ستد را با امارت متحده عربی دارد. به گزارش سايت رسمی گمرک ايران، تراز تجاری ايران با امارات متحده عربی و آلمان، در ۱۱ ماه اول سال ۱۳۸۶ به ترتيب به منفی ۵/۷ و منفی ۲/۴ ميليارد دلار رسيده است.تراز تجاری از تفريق ارزش دلاری صادرات از واردات در مبادلات ميان دو کشور به دست می آيد. تراز تجاری منفی نشان دهنده خروج ارز از کشور صاحب تراز منفی است.


آمار فوق به اين معنی است که در ۱۱ ماه گذشته به ترتيب ۵/۷ ميلياد دلار و ۲/۴ ميليارد دلار ارز در نتيجه داد و ستد با دو کشور آلمان و امارات از ايران خارج شده است.


چين هم بعد از امارات و آلمان، با تراز تجاری منفی ۶/۲، سومين شريک تجاری ايران در جهان محسوب می شود.


در اروپا، بعد از آلمان، بریتانیا و فرانسه بزرگترين صادرکنندگان کالا به ايران هستند. تراز تجاری ايران با اين دو کشور به ترتيب منفی ۶/۱ و منفی ۵/۱ است.


در حالی که پيش از اين رسانه ها ايتاليا را بزرگترين شريک تجاری اروپايی جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده بودند، با انتشار گزارش ۱۱ ماهه گمرک جمهوری اسلامی ايران مشخص می شود که ايران بيشترين حجم واردات و صادرات کالا را با کشور آلمان دارد.

اين آمار در حالی منتشر می شود که آلمان و فرانسه طی ماههای گذشته روابط تجاری خود را با ايران کاهش داده اند. بانک های بزرگ آلمان از جمله بانک دويچه و بانک درسنر، ايران را تحريم کرده اند و دولت فرانسه تابستان گذشته رسما از شرکت های فرانسوی خواست که نسبت به سرمايه گذاری در ايران محتاطانه عمل کنند.


اين هشدار دولت فرانسه باعث شد دو شرکت رنو و توتال روابط تجاری خود را با ايران معلق کنند که در نتيجه اش امضای قرارداد توتل با شرکت ملی نفت ايران برای توسعه ميادين نفتی جنوب ايران لغو شد و قطعات اتومبيل های فرانسوی در بازار ايران کمياب شد.


با اين حال، بر اساس آمار رسمی گمرک ايران، حجم واردات از اين دو کشور آلمان و فرانسه، نسبت به مدت مشابه سال گذشته نه تنها کاهش نيافته بلکه مقداری هم افزايش داشته است.


بر اساس تازه ترين گزارش گمرک جمهوری اسلامی، تراز تجاری ايران با دو کشور افغانستان و سوريه مثبت و بيشترين رقم ميان ديگر شرکای تجاری در جهان است. رقم تراز بازرگاين ايران با اين دو کشور به ترتيب ۳۸۴ و ۲۸۹ ميليون دلار است.


XS
SM
MD
LG