لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۸

پرده برداری از مجسمه بابی مور


مجسمه بابی مور، کاپيتان تيم ملی انگليس، قهرمان جام جهانی ۱۹۶۶، روز جمعه در ورزشگاه ويمبلی توسط بابی چارلتون، هم بازی مور در تيم ملی، پرده برداری شد.

مجسمه بابی مور، کاپيتان تيم ملی انگليس، قهرمان جام جهانی ۱۹۶۶، روز جمعه در ورزشگاه ويمبلی توسط بابی چارلتون، هم بازی مور در تيم ملی، پرده برداری شد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، بابی مور، که در سال ۱۹۹۳ و در ۵۱ سالگی در اثر بيماری سرطان درگذشت، بيش از هرچيز از اين نما به ياد می آيد که وقتی انگليس در ورزشگاه قديمی ويمبلی آلمان غربی را شکست داد، جام جهانی را بالای سر برد.


مجسمه بابی مور، که دو برابر اندازه واقعی اين بازيکن و بر روی يک سکوی دو متری قرار دارد، رو به تماشاگران در حال حرکت به سوی «مسير المپيک» است.


در مراسم پرده برداری از مجسمه، بابی چارلتون گفت: «او يکی از بزرگترين بازيکنان فوتبالی به شمار می رود که جهان تا کنون به خود ديده است. او مردی بسيار مهربان و متفکر بود، يک رهبر واقعی که به همه احترام می گذاشت. اگر او نبود احتمالا ما برنده جام جهانی ۱۹۶۶ نمی شديم.»


حضور تونی بلر در مراسم


تونی بلر، نخست وزير بريتانيا در آخرين روزهای نخست وزيری اش، به همراه مارتين پيترز و جف هرست، همبازيان دوران گذشته بابی مور در تيم وستهام، که در مسابقه پايانی جام ۶۶ گل های انگليس را زدند، در اين مراسم حضور داشتند.


بلر گفت:« وقتی انگليس قهرمان جام جهانی شد، ۱۳ ساله بودم و آن يکی از خاطره انگيزترين رويدادهای روزهای نوجوانی ام بود»


بلر افزود : «او شخصی بود که نوعی احترام و تحسين را در مردم برای روشی که در تمام طول زندگی اش داشت، تلقين می کرد. او نمونه نفشی آرمانی برای نسل نو بود و يک « جنتلمن » واقعی که به بهترين شکل کشور ما را به همگان معرفی کرد.»


بابی مور، که کاپيتان تيم وستهام بود، نخستين بازی اش را برای تيم ملی انگليس در سال ۱۹۶۲ دربرابر تيم ملی پرو انجام داد. مور ۱۰۸ بار با پيراهن تيم ملی برای انگليس به ميدان رفت.


په له: بابی مور بزرگترين مدافع


په له بازيکن بزرگ تاريخ برزيل يک بار در مورد او گفته است: « از صدها مدافعی که در برابر من بازی کردند، من بابی مور را به عنوان بزرگترين آنان انتخاب می کنم.»


مجسمه بابی مور توسط فيليپ جکسون هنرمند مجسمه ساز خلق شده است که همچنين مسوول ساختن مجسمه های مت باسبی در بيرون ورزشگاه اولد ترافورد ( منچستر يونايتد ) و مجسمه ملکه اليزابت بريتانيا در ويندسر گريت پارک است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG