لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۴۴

ايران بازهم قهرمان فوتسال آسيا شد


شمسایی در مسابقه فینال دو گل ساخت، يک گل زد و همه تماشاگران اين بازی را تحت تاثير نمايش بی نظير خود قرار داد.

تيم ملی فوتسال ايران در پيکار پايانی فوتسال قهرمانی آسيا چهار بر يک ژاپن، مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد و بار ديگر تيم برتر فوتسال قاره کهن شد.


به گزارش سايت فيفا از اوزاکای ژاپن، در روز شنبه ۱۹ ماه مه تيم ايران در تالار مرکزی ورزش شهرداری اوزاکا با پيروزی ياد شده بار ديگر جام قهرمانی را به جايگاهی برگرداند که برای هفت سال در آن جا بود و تنها در بار هشتم به ژاپن رفت.


تيم ايران با بازی عالی وحيد شمسايی، آشکارا در جست و جوی باز پس گرفتن معتبرين جام فوتبال آسيا، تيمی کاملا برتر و شکست ناپذير نشان داد.


پيکار برای قهرمانی


حرکت کنتا فوجی برای گلزنی در ثانيه پنج بازی، حکايت از بازی دلچسبی داشت.


در تيم ژاپن، کنی چيرو کوگوره، گلزن ژاپنی در بهترين شرايط بود و تاکويا سوزومورا و دايسوکه اونو، دو هم بازی ديگر او هم کاملا آماده نشان می دادند. دو تيم از همان لحظه شروع، به شدت درگير يک بازی مهيج شدند.


در آن طرف زمين، وحيد شمسايی با حمايت کامل از سوی محمد رضا حيدريان، کاپيتان مقتدر و محمد کاظم کشاورز نصر آبادی، بازی را در زمين خود بر حريف تحميل کردند.


در بعضی لحظات، که بازی پاياپای و نفسگير شد، گلهای کمتر به ثمر رسيد و با اين وجود، نبود گل بر کيفيت بازی هيچ تاثيری نگذاشت. برای هر موقعيتی که يک تيم خلق کرد، بلافاصله، تيم حريف با يک صحنه بديع تر، آن را جواب می داد.


در دقيقه سوم شمسايی بر روی لبه دايره گل سوزومورا را شکست داد و هيساميتسو کاواهارا، دروازه بان تيم ژاپن را وادار به واکنشی تماشايی کرد.


چند ثانيه بعد کوگوره وقتی اندازه بازی اش را نشان داد که با کنترل پاس بلندی که از مدافعان تيمش گرفته بود را از فاصله نزديک به دروازه ايران شليک کرد اما اين توپ گلی برای ژاپن نداشت.


پس از ۱۵ دقيقه ايران يک گل زد. اين گل به دنبال لحظه هايی بود که ايرانيان چند بار ميزبان را تهديد کردند. گل ايران را لطيفی زد. اين بازيکن ۲۶ ساله يک پاس دقيق از شمسايی دريافت کرد و باز فاصله نزديک با شليکی سنگين توپ را از سد کاواهارای نا اميد از دفع آن و از کنار ديرک دروازه نزديک به خود، به درون دروازه فرستاد.


ايران با تک گل لطيفی نيمه نخست را به پايان برد و در نيمه دوم بارديگر شمسايی گرداننده سرعت بخشيدن به بازی از سوی ايران شد.


شش دقيقه پس از گذشت نيمه دوم طاهری با يکی از چند شليک برق آسای شمسايی به دهانه گل آن را از سد کاواهارای گذراند.


ايران از شروع نيمه دوم به بازی سرعتی انفجاری داده بود.


کمی بعد ساپو، مربی تيم ژاپن، آخرين برگه اش را رو کرد. او با بيرون کشيدن کاواهارا و آوردن هيگا، تيم ميزبان را به هنگام داشتن توپ صاحب پنج مهاجم کرد.


ديری نپاييد که ايران از کمبود دروازه بان در تيم ژاپن بهره برد. در دقيقه ۳۱ شمسايی در نيمه زمين خود توپ را از فوجايی گرفت و از ۳۰ متری شليک کرد.


هيچ ترديدی در گل شمسايی نبود و پس از چند ثانيه تنش، ايران در فاصله کمتر از ده دقيقه به پايان مسابقه، سه گل برتری را جشن گرفت.


حسين شمس، مربی تيم ايران به دليل خوشحالی بيش از حد خود از گل سوم به دستور داور اخراج شد. اما به هنگامی که محمدی تيرآبادی گل چهارم ايران را زد، مساله نبود مربی در کنار زمين خيلی زود فراموش شد.
پاسخ هيگا با به ثمر رساندن تک گل تيم ژاپن در ثانيه هايی بعد، روحيه تماشاگران طرفدار تيم ميزبان را بالا برد.


اما سرانجام اين مسابقه به پايان رسيد و ايران با موفقيت توانست جام قهرمانی را به خانه برگرداند.شمسايی؛مرد هميشه اول


با آمدن لحظه مسابقه سرنوشت ساز، مرد اول اين جام هم آمد. روز شنبه در اوزاکا لحظه بازی با سوت بدرالهيشام کمال و محمد الحداد، داوران مسابقه پايانی شروع شد و مرد اول هم شمسايی بود.


اين بازيکن که از همان دوره اول اين مسابقه ها يکی از بهترين بازيکنان بود، در بازی فينال اين دوره هم در بهترين شرايط خود بود. او دو گل ساخت، يک گل زد و همه تماشاگران اين بازی را تحت تاثير نمايش بی نظير خود قرار داد.


شمسايی گل سوم اين مسابقه را زد. او بعد از گل نيمه نخست مجيد لطيفی و سپس محمد طاهری در نيمه دوم، گل خود را زد و گل کاظم محمدی تيرآبادی آخرين تير شليک شده برای قهرمانی دو باره بود.


در پاسخ به اين گلها، تيم ژاپن تنها يک گل زد- شليک از راه دور ريکارودو هيگا در دقيقه های پايانی، تنها تسلی ميزبانان بود.


در طول نه دوره برگزاری اين مسابقه ها در قاره آسيا، ايران با هشت بار عنوان قهرمانی، يک باری ديگر موفق شد که جام قهرمانی را که سال پيش به ژاپن رفته بود را به خانه برگرداند.


حسين شمس مربی خوشحال تيم ملی فوتسال ايران، پس از مسابقه به خبرنگاران گفت:«ما از نيمه خود دفاع کرديم و سعی در استفاده از فضای پشت مدافعان حريف بوديم و در اين تاکتيک از شمسايی برای بر هم زدن دفاع ژاپن و ايجاد شکاف در ميان مدافعان تيم حريف استفاده کرديم.»


آقای شمسايی با اشاره به پيشرفت زياد ژاپن در چند سال اخير اضافه کرد:« ژاپن پيشرفت بسيار خوبی داشته است و وقتی هر دو تيم به جام جهانی فوتسال در برزيل برويک، به نظر من بسيار قوی تر از قبل بازی می کنند و به راحتی می توانند به مرحله يکچهارم پايانی راه يابند.»تبريک مربی ژاپن به تيم ايرانساپو، مربی تيم ژاپن گفت: «دوست دارم به بازيکنانم تبريک بگويم. آنان تا آخرين لحظه بهترين بازی خود را انجام دادند. در نيمه نخست من فکر کردم مسابقه کاملا خوب پيش می رود. در نيمه دوم سعی کرديم بازی قدرتمندانه ای ارائه کنيم، اما برای ما اين هدف در دسترس قرار نگرفت.»


ساپو افزود: « اين يک تورنمنت بسيار سختی بود.می خواهم از صميم قلب به تيم ايران تبريک بگويم.»


XS
SM
MD
LG