لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۵۷

۱۴ مردادماه مراسم تحلیف رئیس دولت دهم برگزار می‌شود


در حالی که اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد، خبرگزاری‌های ایران از برگزاری مراسم تحلیف محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کنونی، در روز چهارشنبه ۱۴ مرداد خبر می‌دهند.

۱۴ مرداد روزی که برای انجام مراسم تحلیف احمدی‌نژاد انتخاب شده مصادف با سالروز صدور فرمان مشروطیت در ایران است.

بیش از این برخی منابع خبری به نقل از نمایندگان مجلس زمان برگزاری مراسم تحلیف را بین دهم تا پانزدهم مرداد اعلام کرده بودند.

اکنون حمیدرضا حاجی بابایی عضو هیئت رئیسه مجلس گفته است که این مراسم در تاریخ ۱۴ مرداد ماه و بر اساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی و مواد ۱۸۸، ۱۸۹، ۱۹۰ و ۱۹۱ آئین‌نامه داخلی مجلس و با حضور رئیسان سه قوه انجام می‌شود.

آقای حاجی بابایی در گفتگو با مهر همچنین گفت که از تاریخ ۱۴ مرداد رئیس جمهور دو هفته فرصت دارد کابینه خود را به مجلس معرفی کند.

بر اساس قانون اساسی، رئیس جمهور پس از آنکه انتخاب وی از سوی رهبر جمهوری اسلامی تنفید شد، با حضور در مجلس شورای اسلامی و در برابر نمایندگان مردم، سوگند ریاست جمهوری را قرائت خواهند کرد. مراسمی که در عرف سیاسی به تحلیف شهرت دارد.

در همین زمینه محمدرضا باهنر نايب رئيس مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که مراسم تحلیف یک روز پس از مراسم تنفيذ، برگزار می‌شود.

آقای باهنر همچنین اضافه کرد که در صورت معرفی کابینه مجلس ظرف ۴۸ ساعت نظر خود را در مورد رأی اعتماد با عدم اعتماد به وزیران اعلام خواهد کرد.

اعلام زمان تحلیف در حالی است که اعتراض‌ها به نتایج اعلام شده انتخابات که بر اساس آن محمود احمدی‌نژاد با کسب ۶۳ درصد آرا پیروز انتخابات معرفی شد، همچنان ادامه دارد.

بر اساس نتيجه اعلام شده از سوى وزارت كشور دولت، محمود احمدى‌نژاد در دهمين انتخابات رياست جمهورى که ۲۲ خرداد ماه امسال برگزار شد، با ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار راى پیروز انتخابات معرفی شد.

اعلام اين نتيجه با واکنش شديد ميرحسين موسوی، و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات اخیر، روبه‌رو شد به طوری که این دو چهره اصلاح‌طلب آن را «شعبده‌بازی دست‌اندرکاران انتخابات و صدا و سيما» و «مضحک» خواندند.

نتیجه اعلام شده همچنین اعتراض‌های گسترده‌ای را در شهرهای مختلف ایران و بویژه در تهران برانگیخت اما نهایتاً پس از چند هفته از سوی شورای نگهبان تأیید شد.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده توسط مقامات ایران دست‌کم ۲۰ نفر در جریان این گونه اعتراض‌ها جان خود را از دست داده‌اند و شماری زیادی از فعالان سیاسی و مدنی هم در جریان این رخدادها توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

در حالی که گزارش نهادهای حقوق بشری آمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان وقایع اخیر را بسیار بالاتر از آمار رسمی اعلام شده می‌داند، در نیمه تیرماه سال جاری دادستان كل كشور در خصوص بازداشت شدگان اعلام کرد که بيش از ۲۵۰۰ نفر در جريان اعتراض‌ها به نتايج انتخابات رياست جمهورى دهم بازداشت شده‌اند كه پرونده ۵۰۰ نفر از آنها قرار است به دستگاه قضايى ارجاع شود.

این گفته‌ها در حالی است که موج بازداشت‌ معترضان به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد، همچنان ادامه دارد و بر اساس بیانیه‌ای که کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه در ۲۲ تیر ماه منتشر کرد، تنها در جریان اعتراض‌های مسالمت‌آمیز ۱۸ تیر، ۱۸۷ نفر روانه بازداشتگاه شدند.
XS
SM
MD
LG