لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۹

دیوان محاسبات، گفته‌های تازه احمدی‌نژاد را تکذیب کرد


دیوان محاسبات کشور، در پاسخ به اظهارات محمود احمدی‌نژاد مبنی بر مختومه شدن پرونده «یک میلیارد دلار» در تفریغ بودجه ۸۵، این موضوع را تکذیب کرد.

در نامه روابط عمومی دیوان محاسبات کشور، خطاب به مدیر شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران که چهارشنبه شب و در قالب برنامه‌ای فوق‌العاده میزبان محمود احمدی‌نژاد نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم بود، تأکید شده که «پرونده مورد اشاره برای رسیدگی و صدور دادخواست در مسیر دادسرای دیوان محاسبات کشور مطرح و در حال رسیدگی است و برای صدور رأی به هیئت‌های مستشاری و حسب ضرورت محکمه تجدید نظر ارجاع خواهد شد».

آقای احمدی‌نژاد که در چارچوب مناظره‌های تلویزیونی، از سوی رقبای خود به «خلاف‌گویی»، «دست‌کاری در ارقام» و «راست‌نمایی» متهم شده بود، در چارچوب وقت ویژه‌ای که از سوی صدا و سیما به وی اختصاص داده شد، ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه چهارشنبه شب بار دیگر در تلویزیون ظاهر شد و به دفاع از عملکرد خود پرداخت.

وی از جمله در پاسخ به انتقاداتی که در مورد گزارش تفریغ بودجه ۸۵ و موضوع «یک میلیارد دلار گمشده»، این موضوع را با استناد به سخنان معاون دیوان محاسبات رد کرد.

با این حال دیوان محاسبات می‌گوید که معاون این دیوان با صدور اطلاعیه‌ای از رسانه‌ها و نامزدهای انتخاباتی خواسته بود که «نتایج حاصل از رسیدگی‌ها و گزارش‌های حرفه‌ای دیوان محاسبات کشور را له یا علیه دیگر نامزدها مورد استفاده قرار ندهند تا دیوان در فضای کارشناسی، قانون و فارغ از التهابات سیاسی موضوعات را پیگیری کند و نتایج حاصل از رسیدگی‌های نهایی را به اطلاع عموم برساند».

در زمان طرح گزارش تفریغ بودجه ۸۵ که دلالت بر واریز نشدن یک میلیارد دلار از سود فروش نفت به خزانه کشور داشت، غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، با رد این گزارش آن را «به استخوان لای زخم» تشبیه کرد.

با این حال پس از این موضوع علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم، اعلام کرد که حتی در تفریغ بودجه سال ۸۶ نیز «گزارش دیوان محاسبات نشان دهنده انحراف و اشکالاتی در اجرای بودجه است.»

موضوع «یک میلیارد دلار گم شده» نخستین بار از سوی مهدی کروبی نامزد اصلاح‌طلب در قالب مناظره تلویزیونی‌اش با محمود احمدی‌نژاد مطرح شد، هنگامی که آقای کروبی از رقیب خود پرسید که چرا «دیوان محاسبات می‌گوید یک میلیارد دلار گم شده است» و آیا این موضوع اشتباه است.

آقای موسوی دیگر نامزد اصلاح‌طلب نیز در قالب مناظره خود با آقای احمدی‌نژاد با طرح «هزینه کردن غیرقانونی از بودجه عمومی»، به صورتجلسات مجلس و گزارش دیوان محاسبات عمومی در این ارتباط اشاره کرده بود.

اعطای وقت اضافی ۲۰ دقیقه‌ای از سوی صدا و سیما به محمود احمدی‌نژاد که هم اکنون قدرت را در دست دارد، اعتراض مخالفان وی را برانگیخت، به طوری که هیچیک از سه رقیب انتخاباتی وی حاضر نشدند با حضور در تلویزیون از وقت اندکی که به آنها اختصاص یافته بود، استفاده کنند.

محمود احمدی‌نژاد این وقت اضافه را بر اساس گفته‌های نامزدهای دیگر علیه وی در زمانی که خود او در مناظره حضور نداشته، محاسبه کرده است. مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای رئيس جمهوری ایران، به خبرگزاری فارس گفته است: «براساس محاسبه ما وقت آقای احمدی‌نژاد با توجه به سخنانی كه عليه ايشان در غيابشان مطرح شده بود حدود ۶۳دقيقه بود اما صداوسيما بيش از حدود ۱۹دقيقه را نپذيرفت.»

این در حالی است که بر اساس مصوبات پیشین کمیسیون تبلیغات، آخرین فرصت تبلیغات تلویزیونی نامزدها روز سه‌شنبه تعیین شده بود و دادستانی کل کشور نیز که در کمیسیون تبلیغات نماینده دارد، نسبت به تعیین وقت مجدد برای آقای احمدی‌نژاد آن هم بدون حضور نماینده است دادستانی اعتراض کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG