لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۴

باشگاه آرارات، سی سال پس از انقلاب


تیم بسکتبال دختران باشگاه آرارات
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از مراسم تجلیل از ورشکاران و هنرمندان باشگاه آرارات تهران در سی‌امین سال پیروزی انقلاب گزارشی داشت که حاکی از پسرفت این باشگاه بود.

در این مراسم بسیاری از افتخارآفرینان این باشگاه در سطح ملی و بین‌المللی به دوران پیش از انقلاب تعلق داشتند که بسیاری از آنان مانند کارو حق وردیان و آندرانیک اسکندریان در فوتبال و خانم ژولیت گورگیز در پرتاب‌های دو و میدانی، سال‌هاست پس از انقلاب دور از وطن خود به سر می‌برند.

به گزارش ایرنا روبن شاهوردیان، عضو سابق انجمن باشگاه آرارات، گزارشی از عملکرد باشگاه داشت که از آغاز تأسیس به سال ۱۳۲۳ تا پیش از انقلاب شامل حضورهای موفق بین‌المللی توسط زنده‌یاد هنریک تمرز در وزنه‌برداری، آشوت پرگر، وازیک قازاریان، ایزار ایخانوف، مارتین صیفیان، ساکو میربیگیان و حضور موفق در لیگ‌های نخست فوتبال (جام تخت جمشید) و بسکتبال و رقابت‌های ملی مشتزنی، ژیمناستیک، تنیس روی میز، دو ومیدانی، شنا، تیراندازی، شنا، تنیس، اسکی، شمشیربازی، دوچرخه سواری، کوهنوردی و ... بود.

او یادآور شد که با دولتی شدن ورزش و تزریق پول دولتی به باشگاه‌ها (پس از انقلاب)، امثال آرارات و شاهین یا نابود شدند و یا کمرنگ.
به گفته آقای شاهوردیان، «با سرازیرشدن بودجه‌های دولتی متأسفانه باشگاه‌های مستقل همچون شاهین و آرارات نتوانستند همگام با سایر باشگاه‌های دولتی حرکت کنند و به همین دلیل از غافله عقب ماندند.»

ادوارد باباخانیان، رئیس هیئت مدیره باشگاه آرارات هم در بخشی از سخنانش گفت: «در سال‌های گذشته ارامنه فعالیت بیشتری در امر ورزش داشتند که متأسفانه در چند سال اخیر کمتر شده است. به دلیل مشکلات مالی حضور تیم بسکتبال مردان در لیگ برتر تا حدودی به مشکل برخورده است. متأسفانه فوتبال آرارات در ۶۵ سالگی تأسیس خود از حضور در لیگ دسته دوم فوتبال ایران (لیگ بعد از لیگ برتر و لیگ دسته اول) انصراف داد.»

تیم فوتبال آرارات در جام تخت جمشید قطب سوم فوتبال ایران از نظر تماشاگر و قدرت تیمی بود.

سبو سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه تهران هم در سخنان خود با تأکید بر ایرانی بودن ارامنه ایران یادآور شد: «در بازی‌های ارامنه در ارمنستان، ورزشکاران ارمنی ایران بعد از موفقیت پرچم سه رنگ ایران را به اهتزاز در آوردند. صرف نظر از قومیت و دین، همه ما یک ملت هستیم.»

در این برنامه از آندرانیک تیموریان بازیکن تیم بارنسلی انگلیس و پیشین تیم ملی فوتبال ایران تجلیل به عمل آمد که او هم در تالار باشگاه ارامنه حضور نداشت.
XS
SM
MD
LG