لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۳۱

اصلاح بودجه در مجله اقتصادی هفتگی رادیو فردا


گزارش‌های تازه از برداشت‌های حساب ذخیره ارزی، اصلاح بودجه ۸۷، حضور سازمان بازرسی در مسائل اقتصادی، فروش بخشی از ذخایر طلای ایران، سرگردانی مالباخته‌های ایرانی در امارات، ادامه بحران اقتصادی جهانی، و بررسی نتایج فرم‌های اقتصادی خانوارها از موضوعاتی است که در مجله اقتصادی این هفته به آنها پرداخته شده است.


گزارش‌های تازه‌ای از برداشت‌های دولت از حساب ذخیره ارزی


رسانه‌های ایران در این هفته خبر از برداشت‌های بیشتر دولت از صندوق ذخیره ارزی دادند. خبرگزاری ایلنا با اتکا به آمارهای بانک مرکزی نوشت که برداشت‌‏های دولتی از اين حساب در سال ۸۶ به حدود ۲۸ ميليارد دلار رسيده که از این مبلع تنها ۵ میلیارد دلار به عنوان تسهيلات هزینه شده است.


در همین سال ورود منابع به این صندوق بیش از ۳۹ میلیارد دلار و موجودی آن در پایان همین سال کمی بیش از ۲۳ میلیارد بوده است.


فریبرز رئیس دانا کارشناس اقتصادی در تهران با اشاره به نقشی که قرار بود این صندوق بازی کند، به رادیو فردا می‌گوید، برداشت‌های دولت به بهانه‌های مختلف و با موافقت مجلس صورت می‌گیرد و دولت هم حساب پس نمی‌دهد.


بودجه اصلاحی سال ۸۷


دولت این هفته اصلاحیه بودجه ۸۷ را با قید دو فوریت به مجلس تقدیم کرد. میزان بودجه متمم یا اصلاحی درخواستی دولت شش هزار و ۶۵۷ میلیارد تومان است که دولت خواستار جابه‌جایی شش هزار میلیارد تومان از ردیف‌های عمرانی به جاری شده است. ۶۵۷ میلیارد تومان مابقی باید از طریق صرفه‌جویی هزینه‌های جاری و برداشتن محدودیت جابه‌جایی بودجه بین دستگاه‌ها تأمین شود.


دکتر علی رشیدی کارشناس اقتصادی در تهران درباره لایحه اصلاحی دولت می‌گوید این امری متداول است اما حجم بودجه‌های این دولت قابل مقایسه با دولت‌های سی سال گذشته نیست.


در این میان و به رغم روشن نبودن تاریخ دقیق ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس گفته می‌شود دولت در نیمه اول ماه جاری لایحه بودجه سال ۸۸ را به مجلس تقدیم می‌کند.


گفته می‌شود کاهش بهای نفت از دلایلی است که باعث تغییر کلی در ساختار بودجه سال آینده شده است چون بودجه باید بر مبنای قیمت‌های جدید نفت در بازار تدوین شود.


ورود سازمان بازرسی در مسائل اقتصادی


سازمان بازرسی کل کشور به ریاست مصطفی پور محمدی وزیر پیشین کشور هم وارد عرصه مسائل اقتصادی شد و در هفته گذشته در دو مورد به دولت درباره تصمیم‌های اقتصادی هشدار داد.


پس از به تعلیق در آمدن اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به دستور رییس جمهوری، رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت که متوقف کردن قانون به مصلحت هیچ حوزه اجرایی نیست و اعلام کرد: «قطعاً سازمان بازرسی به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد و این موضوع در دستور کار سال ۸۸ این سازمان قرار خواهد داشت.»


ريیس سازمان بازرسی كل کشور همچنین اعلام کرد که وی با ضرورت تحول در ساختار اقتصادی کشور موافق اما با منطق طرح تحول اقتصادی دولت موافق نیست و بررسی و تصویب این طرح باید به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم موکول ‌شود.


اما به رغم خبرهای گوناگون در باره طرح تحول اقتصادی، محمدرضا رحيمی معاون پارلمانی و حقوقی ریيس‌جمهوری روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیئت دولت با گفتن اینکه اكنون با توجه به شرايط جهاني بهترين زمان براي اجرايي كردن طرح تحول اقتصادي است اعلام کرد که لایحه طرح تحول اقتصادی به احتمال زياد هفته آينده به مجلس ارائه می‌شود.


به گفته آقای رحیمی لایحه طرح تحول اقتصادی پیش از لایحه بودجه به مجلس داده خواهد شد. چون لایحه بودجه براساس طرح تحول اقتصادی تهیه شده است.


فروش بخشی از ذخایر طلای کشور


در این هفته همچنین به نقل از بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام شد که جمهوری اسلامی ۲۴‌ درصد از ذخاير طلاي خود در داخل و خارج از کشور را به فروش رسانده است. برابر این آمارها ذخایر طلای ایران در خارج از کشور ایران در سال ۸۶ حدود ۲۲ تن کاهش داشته است.


کاهش میزان ذخایر طلای ایران در خارج از کشور قابل توضیح بود اگر همزمان بر میزان ذخایر طلا در داخل کشور افزوده می‌شد اما براساس همین آمارها، ذخاير طلای داخلی در پايان سال ۸۶ در مقایسه با سال پیش از آن نیز از حدود ۱۰۶ تن به نزدیک به ۹۴ تن کاهش نشان می‌دهد.


در مجموع و برابر این آمارها موجودی کل ذخایر طلای ایران در داخل و خارج از کشور از حدود ۱۴۰ تن در پایان سال ۸۵ به حدود ۱۰۶ تن در پایان سال ۸۶ کاهش پیدا کرده است.


سرگردانى مالباختگان ايرانى در دوبی


روزنامه کیهان به نقل از خبرگزاری رویتر از سرگردانى مالباختگان ايرانى در پيچ و خم برج‌هاى دوبی خبر داده و می‌نویسد هزاران ایرانی در جست وجوی شغل، اجازه اقامت دائم و سرمایه‌گذاری پرسود و ایمن به خرید ملک در دوبی اقدام کرده اما در گرداب بحران مالی این امیرنشین گرفتار شده‌اند.


یک ایرانی به خبرگزاری رویتر می‌گوید: «من دوبی را از نظر سیاسی امن و از نظر تجاری مکان مطلوبی تصور می‌کردم و همه پس‌انداز خانواده‌ام را جمع کردم و در دوبی ملک خریدم. اما اکنون همه دارایی خود را از دست داده‌ام.»


براساس این گزارش در اثر بحران مالی جهان ارزش اقتصاد امارات در مقایسه با سال ۲۰۰۴ بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و این بحران به همراه افت قیمت نفت بر رشد و رونق در بازار املاک دوبی خط پایان کشیده است.


ادامه بحران اقتصادی جهانی

بحران مالی جهانی و نگرانی‌ها از آینده اقتصاد در جهان هم چنان در صدر خبرها است. تویوتا یکی از بزرگترین و موفق‌ترین شرکت‌های خودروسازی جهان از کاهش شدید فروش خود خبر داد و جرج بوش رییس جمهوری آمریکا در آخرین روزهای دولت خود ۱۷ میلیارد دلار در اختیار شرکت‌های خودروسازی آمریکا گذاشت تا از ورشکستگی آنان جلوگیری کند.


بررسی نتایج فرم‌های اقتصادی خانوارها رو به پایان است


به گفته محمد مدد ریيس مركز آمار ایران راستی‌آزمایی ۹۵ درصد از فرم‌های اطلاعات اقتصادی خانوار ها به پایان رسیده و بر اساس نتایج این راستی‌‌آزمايي ۷۰ درصد از اطلاعات ارائه شده از سوی مردم در این فرم‌ها درست بوده است.


به گفته ریيس مركز آمار كشور، اين نتايج به زودی در اختيار كارگروه تحول اقتصادی دولت قرار خواهد گرفت و در صورت تصويب امكان ارائه آن به مردم وجود دارد.


به گفته آقای مدد آن دسته از اطلاعات مردم كه نادرست بوده است با حضور مجدد خود آنها و پاسخگويی دوباره به سؤالات تصحيح خواهد شد.


رییس مرکز آمار همچنین از تلاش دولت برای یکسان کردن آمارهای رسمی از طریق تعيين یک مرجع رسمی آمار كشور خبر داد و گفت در جلساتی با شرکت مرکز آمار ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی و با رياست پرويز داودی، معاون اول ریيس جمهوری این مسئله در حال پيگيری است.

در همین زمینه

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG