لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۹

روسیه خواستار پاسخ سریع ایران به بسته ۵+۱ شد


سرگئی لاوروف؛ وزیر خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه از ایران خواست تا هر چه سریع‌تر به بسته پیشنهادی گروه ۵+۱ پاسخ دهد.

آقای لاوروف که در تایلند به سر می‌برد و اظهاراتش توسط دو خبرگزاری روسی، ایتارتاس و اینترفکس منعکس شده، اضافه کرد که «اطلاع داریم که ایران آماده این کار [ارائه پاسخ به بسته پیشنهادی] است».

با این حال وی تأکید کرده است که از ایران می‌خواهد این کار را هر چه سریع‌تر انجام دهد.

پیشتر در ۲۰ تیرماه ۸۸، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، گفته بود که دولت نهم برای گفت‌وگو با غرب بسته پیشنهادی جدید ارائه می‌کند که «مبنای گفت‌وگو درباره مسائلی است که منطقه و جهان با آن روبه‌روست».

اظهارات آقای متکی پس از آن بود که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در جریان اجلاس گروه ۸ در ایتالیا گفته بود که قرار نیست تا ابد صبر کند تا ایران ثابت کند که به تسلیحات اتمی علاقه‌ای ندارد.

این اظهارات تأییدی بود بر موضع نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه که از سوی گروه هشت تا ماه سپتامبر به ایران فرصت داد تا مذاکره در مورد برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد یا با تحریم‌های سخت‌تری روبه‌رو شود.

به جز چین، سایر اعضای گروه ۵+۱، گروهی که متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان که مسئولیت پیشبرد مذاکرات بر سر برنامه اتمی ایران را برعهده دارند، در گروه هشت عضویت دارند.

ایران پیشتر ارائه پاسخ به بسته پیشنهادی غرب در موضوع هسته‌ای را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه موکول کرده بود. انتخاباتی که در آن، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کنونی، از سوی وزارت کشور به عنوان نامزد پیروز معرفی شد.

به رغم آنکه کشورهای غربی ظن آن را دارند که ایران در پوشش برنامه صلح‌آمیز اتمی خود به دنبال اهداف و مقاصد نظامی است، محمود احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر چندین بار تأکید کرده است که موضوع هسته‌ای ایران تمام شده و ملت ایران به کسی اجازه نمی‌دهد خارج از قوانین حقوقی آژانس وارد گفت‌وگو شود.

پس از آنکه بررسی پرونده هسته‌ای ایران از سوی شورای حکام آژانس به شورای امنیت سازمان ملل محول شد، این شورا در پنج قطعنامه شامل سه قطعنامه تحریمی از ایران خواست تا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند.

شش کشور مذاکره‌کننده به ایران پیشنهاد کرده‌اند غنی‌سازی اورانیوم و گسترش برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند تا در مقابل شورای امنیت سازمان ملل نیز از تحریم بیشتر ایران دست بردارد.

با این حال ایران با تأکید بر اینکه در برنامه اتمی خود تنها به دنبال مقاصد صلح‌آمیز و تولید برق است، غنی‌سازی را حق مسلم خود می‌داند.
XS
SM
MD
LG