لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۸

نشست تازه ۱+۵، چهارشنبه ۱۶ بهمن برگزار می‌شود


ایران از سال ۲۰۰۶ تا کنون برنامه غنی‌سازی اروانیوم را گسترش داده است.
نخستین نشست نمایندگان ارشد شش قدرت جهانی برای مذاکره بر سر موضوع هسته‌ای ایران در سال جدید میلادی، چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه برگزار می‌شود.

وزارت امور خارجه آلمان با اعلام این خبر اضافه کرد که شهر فرانکفورت در آلمان میزبان نشست روز چهارشنبه مقامات گروه ۱+۵ خواهد بود.

گروه ۱+۵ متشکل از ایالات متحده، روسیه، بریتانیا، فرانسه، آلمان و چین، مسئولیت گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای ایران را برعهده دارد.

نشست روز چهارشنبه از آن رو حایز اهمیت است که نخستین نشست شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، پس از به قدرت رسیدن باراک اوباما در ایالات متحده است.

برگزاری نخستین نشست گروه ۱+۵ در سال ۲۰۰۹ در حالی است که رییس جمهوری فرانسه به تازگی سال ۲۰۰۹ را سالی تعیین کننده برای برنامه اتمی ایران خوانده بود.

پیشتر سفير روسيه در لندن اعلام کرده بود که نمايندگان گروه ۱+۵ نخستين نشست خود پس از روی کار آمدن دولت باراک اوباما را در اوايل ماه فوريه برگزار می‌کنند.

آقای اوباما به تازگی بار دیگر بر آمادگی ایالات متحده برای گفت‌وگو با ایران خبر داده است اما با این حال دیگر مقامات ارشد آمریکایی نسبت به افزایش فشارها بر ایران در صورت امتناع این کشور از پذیرش درخواست‌های جهانی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم هشدار داده‌اند.

کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، از سال ۲۰۰۶ تاکنون کوشيده‌اند تا با ارائه مشوق‌ها و اعمال تحريم‌هایی عليه ايران، مقامات تهران را به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم که کاربردی دوگانه در مصارف نظامی و غیرنظامی دارد، ترغيب کنند.

ايران با تأکید بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود، تعليق غنی‌سازی را خط قرمز سياست هسته‌ای خود می‌داند و طی اين مدت برنامه غنی‌سازی اورانيوم خود را توسعه داده است.

از زمان پيروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روند ديدارها و مذاکرات گروه ۱+۵، به دليل اظهارات آقای اوباما در خصوص برنامه هسته‌ای ايران آهسته‌تر شده بود و بر پایه گزارش‌ها، اعضای اين گروه منتظر بودند تا با روی کار آمدن دولت جديد آمريکا تصوير مشخص‌تری درباره تغييرات احتمالی در سياست واشينگتن در قبال برنامه هسته‌ای ايران داشته باشند.

آقای اوباما پيشتر گفته بود که به ايران مشوق‌های بيشتری پيشنهاد خواهد شد اما اگر اين کشور فعاليت‌های مربوط به غنی‌سازی را متوقف نکند، آنگاه تحريم‌های سخت‌تری عليه تهران اعمال می‌شود.

آمریکا در تابستان سال گذشته میلادی با چرخشی آشکار در رویکرد همیشگی خود در قبال ایران، برای نخستین بار ویلیام برنز، فرد شماره ۳ وزارت خارجه وقت خود را برای شرکت در گفت‌وگوهای هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران به ژنو اعزام کرد.
XS
SM
MD
LG