لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۲۴

فاز نخست خط لوله جدید گاز ایران و ترکمنستان به بهره برداری رسید


فاز اول دومین خط لوله گاز ایران و ترکمنستان، روز چهارشنبه در حضور رئیسان جمهور دو کشور به بهره‌برداری رسید. در صورت تکمیل این خط لوله ظرفیت گاز وارداتی ایران سالانه به ۱۴ میلیارد متر معکب خواهد رسید.

فاز نخست دومین خط لوله ایران و ترکمنستان، به طول ۳۵ کیلومتر از میدان گازی دولت‌آباد ترکمنستان به پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد اجرا شده و ۱۲۰ کیلومتر باقیمانده از این خط لوله هم در سال آینده تکمیل شود.

بهره‌برداغری از این پروژه یکی از برنامه‌های سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران به ترکمنستان بود.

آن طور که خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی گزارش داده است، با بهره‌برداری کامل از خط لوله دوم گاز ایران و ترکمنستان، شش میلیارد متر مکعب گاز به ظرفیت سالانه گاز وارداتی ایران افزوده خواهد شد.

ایران در حال حاضر سالانه هشت میلیارد متر مکعب گاز وارداتی دارد.

در همین حال خبرگزاری شانا به نقل از مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نوشته است که همزمان با بهره‌برداری از فاز نخست خط لوله گاز ایران و ترکمنستان، عملیات اجرایی فاز دوم خط لوله به طول ۱۲۰ کیلومتر از منطقه سرخس تا سنگ بست در استان خراسان رضوی آغاز شده است.

این مقام ایرانی همچنین گفته است که این پروژه برای ایران به دلیل نزدیکی به منابع مصرف و صرفه اقتصادی همچنین برای ترکمنستان به دلیل دستیابی به تنوع واردات و فروش گاز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پیشتر در تیرماه امسال وزیر خارجه ترکمنستان گفته بود که با گفت‌وگوهایی که میان مقامات ایرانی و مسئولان گازی ترکمنستان صورت گرفته است، صادرات گازی این کشور به ایران از طریق خط لوله جدیدی که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۰۹ احداث آن آغاز می‌شود، افزایش خواهد یافت.

توافق اخیر ایران و ترکمنستان در حالی است که در زمستان سال ۸۶، پس از اینکه ترکمنستان فروش روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب گاز خود به ایران را متوقف کرد، روابط دو کشور به سردی گرایید. با این وجود صادرات گاز ترکمنستان به ایران، در ماه فروردین سال ۸۷ از سر گرفته شد.

ايران ۱۶ درصد گاز جهان را در اختیار دارد و به لحاظ ميزان ذخاير گازی با بيش از ۲۸ تريليون متر مكعب بعد از روسيه در رديف دوم جهان قرار دارد. اين در حالى است كه توليد روزانه گاز ايران نزديک به ۴۰۰ ميليون متر مکعب در روز است که از اين لحاظ در رديف هفتم جهان قرار می‌گیرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG