لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۱
جمهورى اسلامى ایران، از موزه بریتانیا، به دلیل عدم ارسال یک گنجینه مربوط به دروان ایران باستان، درخواست ۳۰۰ هزار دلار خسارت کرده است.

این نزاع بر سر انتقال منشور کورش کبیر پادشاه هخامنشى معتلق به قرن ششم پیش از میلاد است که قرار بود برای برپایی نمایشگاهی به ایران ارسال شود.

رویترز این موضوع را به نقل از پرس تی‌وی، تلویزیون دولتی انگلیسی زبان ایران، گزارش کرده و افزوده است که این موضوع مى‌تواند نشانه دیگرى از وخامت اوضاع در روابط تهران- لندن باشد.

دولت بریتانیا از جمله قدرت‌هاى غربى است که فشارهاى خود را برای اتخاذ دور جدیدی از تحریم‌هاى سازمان ملل علیه برنامه‌هاى هسته‌اى ایران افزایش داده است. بریتانیا همچنین در سال گذشته از سوی تهران متهم به دخالت در ناآرامی‌های پس از انتخابات شده بود.

بر اساس گزارش پرس تی‌وی حمید بقایى، رئیس سازمان میراث فرهنگى و گردشگرى ایران، در خصوص درخواست خسارت ایران از موزه بریتانیا گفته است که «این خسارت ۳۰۰ هزار دلارى، هزینه برپایى نمایشگاهى است که قرار بود این منشور در آنجا به معرض دید عموم قرار گیرد و باید توسط موزه بریتانیا پرداخت شود».

موزه بریتانیا که مجموعه وسیعى از آثار هنرى جهان را در خود جا داده است، در مهرماه سال گذشته به دلیل آنچه تحقیقات علمى عنوان شد، از ارسال منشور ۲۵۰۰ ساله کوروش به ایران خود دارى کرد.

در آن زمان روزنامه بریتانیایی گاردین نوشته بود که موزه بريتانيا با توجه به تنش سياسى ناشى از انتخابات رياست جمهورى اخير در ايران، از موافقت با اجراى قراردادى به منظور به امانت دادن كتيبه كوروش به ايران خوددارى مى‌كند.

گاردین همچنین یادآور شده بود که مقام‌هاى ايرانى تهديد كرده‌اند، چنانچه موزه بريتانيا از فرستادن كتيبه ۲۵۰۰ ساله كوروش كبير به ايران خوددارى كند، روابط و همكارى خود را با اين موزه قطع خواهند كرد.

چندی بعد حسن قشقاوی، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران، ضمن اعلام اینکه موزه بریتانیا ظاهراً به دلیل حوادث سیاسی پس از انتخابات تمایلی به ارسال این منشور به ایران نداشته، افزود که «این حرکت لندن امری غیرحقوقی، غیرعقلانی و سیاسی محسوب می‌شود».

دولت ایران پس از آن در زمستان سال گذشته بعد از یک مهلت دو ماهه روابط خود را با موزه بریتانیا قطع کرد.

منشور کورش، سنگ‌نوشته استوانه‌اى شكلى است كه ۲۳ سانتيمتر طول دارد و به عنوان نخستين منشور حقوق بشر در جهان شناخته مى‌شود.

دستور نوشتن این منشور در حدود ۵۳۰ سال پيش از ميلاد، و پس از آن صادر شد که بنیانگذار سلسله هخامنشی با فتح بابل، مردم این سرزمین و به ويژه يهوديان را از بردگى رهاند و اعلام کرد که هر كس آزاد است كه فرهنگ و مذهب خود را داشته باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG