لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۴۳

مقام سپاه: مدیریت جنبش سبز در دست دشمن خارجی است


یک مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انتشار مقاله‌ای جنبش سبز ایران و رهبران آن را متهم کرده است که از سوی بیگانگان حمایت می‌شود و رفتار معترضان در راهپیمایی‌های ۱۳ آبان و روز قدس را متفاوت با «توده‌های میلیونی» مردم خوانده است.

سرتیپ یدالله جوانی، رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران، در این مقاله که خبرگزاری دولتی ایران انتشار داده با اذعان به این که سبزها با هر عنوان دیگری که معرفی شوند بخشی از واقعیات جامعه سیاسی ایران هستند، گفته است این گروه به نشانه هواداری از میرحسین موسوی «به شکل‌های مختلف از این رنگ [سبز] استفاده کردند و اکنون نیز عده‌ای بر استفاده از این رنگ اصرار دارند».

این مقام سپاه پاسداران با متفاوت دانستن گروهی که به گفته او «با رنگ سبز هرازچندی مانند روزهای قدس و ۱۳ آبان در برخی از خیابان‌ها ظاهر می‌شوند» از توده‌های میلیونی تصریح کرده است که به اعتقاد وی مدیریت این گروه «نه در دستان موسوی و نه در دستان همفکران موسوی، بلکه در دست دشمن خارجی است».

وی همچنین میرحسین موسوی را متهم کرده است که با حضور در میان «انبوه هواداران سبزپوش خود» و فراخواندن سبزها به خیابان، زمینه‌ها و بسترهای آشوب، بلوا و اخلال در نظم و امنیت عمومی را فراهم کرده است و می‌افزاید: «اکنون میرحسین نه تنها مدیریت این جریان را در دست ندارد، بلکه این جریان و میرحسین به نوعی از سوی بیگانگان حمایت می‌شوند.»

این نخستین بار نیست که مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جنبش سبز ایران و رهبران آن را به وابستگی به بیگانگان متهم می‌کنند.

با این حال اهمیت گفته‌های این مقام سپاه پاسداران در این است که رهبر جمهوری اسلامی از زمان شکل‌گیری اعتراض‌ها به نتایج انتخابات چندین بار حساب مردم و نامزدهای معترض را از اغتشاش‌طلبان و بیگانگان جدا دانسته است.

آیت‌الله خامنه‌ای با وجود آن که در جریان اعتراض‌های مردمی به نتایج انتخابات بارها کشورها و رسانه‌های خارجی را به دخالت در ناآرامی‌های پس از انتخابات متهم کرده بود، در شهریورماه امسال در دیدار با برخی تشکل‌های دانشجویی بدون نام بردن از فرد يا گروهى گفت که «من پيش‌قراولان حوادث اخير را به دست‌نشاندگى بيگانگان از جمله آمريكا و انگليس متهم نمى‌كنم، چرا كه اين موضوع براى من ثابت نشده است».

اکنون سرتیپ جوانی برای اثبات این ادعا که جنبش سبز ایران توسط بیگانگان مدیریت می‌شود، به عدم واکنش میرحسین موسوی به شعارهایی از قبیل «جمهوری ایرانی» و نیز آنچه وی «ایجاد اغتشاش» خوانده اشاره کرده است.

آقای جوانی همچنین مدعی شده است که «برخی از دختران و پسران سبزپوش که در برخی از میتینگ‌های تبلیغاتی انتخابات و در مراسم روز قدس و ۱۳ آبان شرکت کرده‌اند، در کنار نشان سبز، علائم گروه‌های منحرف و از جمله نشان شیطان‌پرستان را به همراه دارند».

آقای جوانی همچنین با طرح این موضوع که رضا پهلوی نیز از آمریکا خواسته است تا از جنبش سبز حمایت کند، به آقای موسوی توصیه کرده است که «بداند و بپذیرد که سرنخ جریان سبزی که او به راه انداخته در دستان دیگران است».

دیدگاه‌های این مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با آن منتشر می‌شود که جریان‌های حامی دولت موج تازه‌ای از حملات به میرحسین موسوی و دیگر رهبران اصلاح‌طلب را تدارک دیده‌اند.

خبرگزاری فارس نیز روز دوشنبه و به نقل از حمید رسایی، از نمایندگان اصول گرای حامی دولت، نوشته است که تعداد امضاهای شکایت نمایندگان مجلس از موسوی در حال افزایش است و هنوز نمایندگان زیادی برای شکایت از موسوی مراجعه می‌کنند.

آقای رسایی گفته است که تعداد نمایندگان شکایت‌کننده از موسوی به ۱۴۴ نفر افزایش یافته و برخی نمایندگان که پیش از این از حامیان موسوی بودند امروز شاکیان وی هستند.

این در حالی است که برخی نمایندگان حامی دولت پیش از این از ارائه شکایت خود با یک‌صد امضا به دادستانی کل کشور خبر داده بودند و دادستان کل کشور نیز وجود چنین شکایت‌نامه‌ای را تأیید کرده بود.
XS
SM
MD
LG