لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۵

سیف‌زاده: می‌خواهند برخی وکلا را از دور خارج کنند


محمد سیف‌زاده؛ وکیل دادگستری
محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر پس از نزدیک به ۴۰ روز بازداشت در بند امنیتی زندان اوین، به بخش عمومی انتقال یافت.

آقای دادخواه که از وکلای فعال حقوق بشر و از تلاشگران برای حفظ آثار باستانی و میراث فرهنگی است روز هفدهم تیرماه توسط نیروهای امنیتی در دفتر وکالتش بازداشت شد.

محمد سیف‌زاده یکی از وکلای آقای دادخواه در در ارتباط با وضعیت موکلش به پرسش‌های رادیو فردا پاسخ گفته است.

رادیو فردا: آقای سیف‌زاده، پرونده آقای دادخواه در چه مرحله‌ای است؟

محمدعلی دادخواه، چهل روز پس از بازداشت به بند عمومی منتقل شده است
محمد سیف زاده:
آقای دادخواه را این هفته بدون اطلاع وکیل برای تحقیقات مقدماتی به دادسرا آورده بودند. در دادسرا دو تن از وکلا مطلع شده بودند، و در جلسه صحبت کرده بودند که ما باید حضور داشته باشیم. ولی هنوز ما را دعوت نکرده‌اند و مشخص نیست که وضعیت پرونده ایشان به چه صورت است.

آقای سیف‌زاده، آقای دادخواه حدود ۴۰ روز پیش یک روز در دفتر کارشان بازداشت شدند. شما می‌دانید به چه دلیل بازداشت شدند؟

تا آنجا که به من گفته شده، آقای موسوی برای مذاکره جهت دادن وکالت کسانی که دستگیر شده بودند، با ایشان تماس می‌گیرند. حدود یک ساعت پیش از آن قرار مأموران امنیتی به دفتر ایشان مراجعه می‌کنند و معمولاً روزهای چهارشنبه هم دفتر ایشان کلاس‌ها و جلسات علمی تشکیل می‌شود.

همه را بازداشت و دفتر را مهر و موم می‌کنند. بقیه وکلا ساعت نیم بعد از نیمه شب آزاد می‌شوند ولی آقای دادخواه را به جرم داشتن اسلحه، مواد مخدر و اقدام علیه امنیت در بازداشت نگاه می‌دارند.

به نظر شما، با توجه به شناختی که از آقای دادخواه دارید و با توجه به سابقه فعالیت‌های ایشان، چنین اتهام‌هایی می‌تواند وارد باشد؟

این اتهام‌ها به هیچ وجه من‌الوجوه به ایشان وارد نیست. ایشان یک وکیل حقوق بشری است، جزو اولین کسانی است که زمانی که ما کانون مدافعان حقوق بشر را تأسیس کردیم، به ما پیوستند و در مورد این پرونده‌های رایگان و پر ریسک و پرخطر، همیشه پایدار بودند و این پرونده‌ها را قبول کردند.

چنین انسانی مطلقاً امکان ندارد که در دفتر کارش اسلحه یا مواد مخدر بگذارد. این مطالب را قبلاً هم برای وکیل و همکار خیلی خوب‌مان آقای ناصر زرافشان درست کردند و من نمی‌دانم جز آبروریزی چه نتیجه‌ای بردند که مجدداً دست به چنین کار زشتی می‌زنند.

آیا اطلاع دارید که جلسه رسیدگی به پرونده آقای دادخواه کی خواهد بود؟

نه. هنوز چیزی اعلام نکرده‌اند.

آقای سیف زاده، فکر می‌کنید با این شرایطی که به وجود آمده، آیا می‌خواهند مانعی ایجاد کنند برای بقیه وکلای مدافع بازداشت‌شدگان اخیر؟

بله. این هم هست. می‌بینید که چند وکیل بیشتر نیستند که علی رغم بالا بودن ریسک این نوع کارها را پذیرفته‌اند. اینها را هم اگر هرکدام را با یک وضعیتی از صحنه خارج کنند، به مقصود اصلی‌شان رسیده‌اند. این است که متهمان سیاسی و مطبوعاتی یا وکیل نداشته باشند یا وکلایی باشند که نتوانند آن دفاع قانونی را به عمل بیاورند.
XS
SM
MD
LG