لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۱

تأکید دوباره پرز بر «به‌کارگیری همه گزینه‌ها در قبال ایران»


شیمون پرز؛ رئیس جمهور اسرائیل
شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل روز چهارشنبه تأکید کرد که درصورت به نتیجه نرسیدن تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران، گزینه‌های دیگر همچنان در دستور کار خواهد بود.

آقای پرز که در جمع رهبران و دیپلمات‌های یهودی در نیویورک سخن می‌گفت اظهار داشت که گفت‌وگو، تلاشی برای دستیابی به هدف [توقف برنامه هسته‌ای ایران] است و این تلاش در صورتی که محقق شود، مطلوب خواهد بود. اما در غیر این صورت ما نباید گزینه‌های دیگر را کنار بگذاریم.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود از سخنان رئیس جمهور اسرائیل از نیویورک نوشته است که آقای پرز در این سخنان به راه‌های احتمالی دیگر در قبال ایران اشاره نکرد ولی [از فحوای کلام وی] برداشت می‌شد که شامل راه حل نظامی نیز هست.

کشورهای غربی به ویژه اسرائیل و آمریکا، همواره ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه اتمی خود، قصد دستیابی به سلاح اتمی دارد. اما تهران با رد این ادعا همواره تأکید می‌کند که برنامه اتمی‌اش ماهیتی صرفاً صلح‌آمیز دارد و با هدف تأمین انرژی برق دنبال می‌شود.

اظهارات جدید رئیس جمهور اسرائیل در حالی است که آقای پرز چندی پیش در دیدار با فرستاده اوباما در خاورمیانه به صراحت گفته بود که «هيچ راه حل نظامی برای مسئله هسته‌ای ايران وجود ندارد».

آقای پرز در این دیدار تأکید کرده بود: «اسرائيل قصد حمله به ايران را ندارد و تمام حرف‌هایی که در اين مورد زده می‌شود نادرست است».

با این حال رئیس جمهور اسرائیل در سخنان خود در نیویورک بار دیگر بر این نکته تأکید کرد که به باور وی اوباما و دستگاه حاکمه آمریکا درک کرده‌اند که ایران مجهز به سلاح اتمی، خطری بالقوه برای سراسر جهان است.

در اسرائیل ریاست جمهوری بیشتر مقامی تشریفاتی است و از این رو سفر اخیر آقای پرز به ایالات متحده بیشتر زمینه‌سازی برای سفر آتی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر دست راستی اسرائیل به آمریکا تلقی می‌شود.

وی روز گذشته نیز پس از دیدار با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که اگر اوباما خواهان تعامل با ایران است، «ما باید از حامیان وفادار آن باشیم».

آقای پرز در جمع خبرنگاران اضافه کرده بود: «اگر این روند موفقیت‌آمیز باشد، بهترین اتفاق محسوب می‌شود».
XS
SM
MD
LG